Value creation in U.S. bank mergers before and after the global financial crisis
Küresel finansal kriz öncesi ve sonrası Amerikan banka birleşmelerinde değer yaratmaları
  1. Tez No: 459611
  2. Yazar: İMDAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SEMİH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, 2000-2014 yılları arasında 214 Amerikan bankasının satın alma ve birleşmelerinin (SAB) kısa dönem değer yaratımlarını incelemektedir. Bu kapsamda, özellikle Küresel Finansal Kriz (2008-2009) öncesindeki ve sonrasındaki SAB'ların primleri incelenmektedir. Bütün periyotta, 3-günlük (-1, +1) olay penceresinde hedef bankaların Kümülatif Anormal Getirileri (KAG) ortalama +%23.64 olarak gerçekleşirken, satın alan bankaların KAG'ları ortalama -%1.24 her ikisi de istatistiksel olarak anlamlı gerçekleşmiştir. Aynı olay penceresinde, satın alan ve hedef bankaların toplam KAG'ları ise istatistiksel olarak anlamlı ve +%2.42'dir. Bizim bulgularımıza göre, SAB'ler, satın alan ve hedef firma arasındaki sinerjiden dolayı, toplamda değer yaratmaktadırlar ancak satın alan firmalar olması gerekenden daha fazla ödeme yapabilmektedirler. SAB'lerin finansmanında nakit kullanıldığındaki hedef bankaların KAG'ları yalnızca hisse senedi kullanılan anlaşmalardan daha fazladır. Bizim bulgularımıza göre, Küresel Finansal Kriz öncesindeki (2000-2007) gerek hedef gerekse satın alan bankaların KAG'ları Küresel Finansal Kriz sonrasındaki zaman diliminden (2010-2014) daha az gerçekleşmiştir; bunun belki de en büyük nedeni daha güçlü bankaların krizden sonra ayakta kalmaları ve Dodd_Frank yasasından sonra daha temkinli ve güvenilir bir piyasanın oluşması gösterilebilir. Hedef bankalar ve satın alan bankalar için, hedef bankanın satın alan bankaya oranı olan göreceli boyutu arttıkça KAG azalmaktadır. Nihayet, coğrafi odaklı SAB sinerji ile beraber daha çok değer yaratmaktadır; şöyle ki, aynı eyaletteki SAB'lar farklı eyaletlerdeki SAB'lara göre bütün periyotta yüksek KAG'lar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines short-term value creation of 214 mergers and acquisitions (M&As) that were announced between 2000 and 2014 in U.S. banking industry. In particular, the merger premiums before and after the Global Financial Crisis (2008-2009) are examined. We find that, on average, the target banks' cumulative abnormal returns (CARs) are 23.64% while the bidders' CARs are -1.24% around the announcement date with a 3-day (+1,-1) event window over the sample period both being statistically significant. We also find statistically significant positive CARs of 2.42% for the combined entity of the bidder and target banks within the same event window. Our findings point out that M&As are value-creating events for the combined entity due to created synergies between bidders and targets; however, bidders may sometimes overpay to obtain these gains. The CARs for the M&As that cash is used as a medium of payment are found to be higher than stock only-financed acquisitions. Our findings reveal that M&As taking place before the Global Financial Crisis period (2000-20007) realize lower gains for targets, bidders and combined compared to those after the Global Financial Crisis periods (2010-2014) possibly due to stronger banks surviving after the crisis and more prudent and reliable market environment after the Dodd-Frank Act. For target and bidder banks, the CARs decrease as the relative size of the target to the bidder bank increase. Finally, we demonstrate that instate (focusing) mergers resulted in higher CARs than interstate (diversifying) mergers for the full sample period.