KOBİ'lerin finansal sorunlarının çözümünde konvansiyonel ve İslami modellerin mukayesesi
Solve SME's financial problems conventional fund and Islamic fund and their compare
  1. Tez No: 459610
  2. Yazar: İSABET EBRU YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde ülke ekonomisinde küçük ve orta ölçekli işletmelere karşı bakış açısında olumlu yönde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. KOBİ'ler ekonominin kamburu olarak görülürken, zamanla ekonominin omurgası oldukları fikri yayılmaya başlamıştır. Bu noktaya gelmedeki esas başarı sebebi KOBİ'lerin ekonomik, sosyal ve politik yaşamda ülkeye getirdikleri dengedir. Ekonomik sistem içerisinde KOBİ'lerin oranı oldukça yüksek olup, istihdamdaki oranı her geçen gün artmaktadır. Ekonomideki istikrarsızlıkların olumsuzluklarını ve kriz dönemlerini daha kolay atlatmayı başarabilen KOBİ'ler, bu yapılarıyla ülke ekonomisinde dinamikliği temsil etmeye başlamışlardır. KOBİ'lerin başarısı ülkemizin ekonomik gelişmesini sağlayacak, politikaya istikrar getirecek ve sosyal yaşama sağlam temeller kuracaktır. Dolayısıyla bu kesimin güçlenerek varlığını devam ettirmesi toplumun huzuru, refahı ve geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Türkiye açısından önemi bu kadar ciddi boyutta olan KOBİ'lerin istikrarlı bir başarıya sahip olmaları, yeni girişimlerle sayılarının arttırılması ve zor dönemlerinde onlara destek olabilmek için onları finansal olarak desteklemek gerekmektedir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal sorunlarına konvansiyonel ve İslâmi finans fon kullandırma yöntemleriyle çözüm aranan bu çalışmada, fon kullandırma yöntemleri İslâmi ve konvansiyonel olarak mukayese edilmiştir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı; KOBİ'lerin finansal sorunlarının çözümünde fon kullandırma yöntemlerini konvansiyonel ve İslâmi finans açısından tanımlayarak, onları mukayese edip işletmelere ışık tutabilmektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in our country, there is significant developments in perspective of small and medium sized enterprises. When the SMEs are seeing as hump of the economy, now the idea which is they are the backbone of the economy has started to spread. SMEs have that success because of their stabilization in economical, social and political situation of the country. In economical system, SMEs have high ratio and also it increases in employment day by day. SMEs deal with negativeness of economical instabilisation and economic depression succesfully and so they start to represent dynamics of economy. Achievement of SMEs will provide economical development, political stability and establish solid foundation of social life. Therefore, their continuity as stronger is so important for peace of community, welfare and future. Since importance of SMEs' stable success for Turkey is substantial, it is required to increase number of new enterprises and support financially in their difficult times. Solution for small and medium sized enterprises'financial problems by conventional and İslamic fund utilisation methods are in this study and these methods are compared as İslamic and conventional. Purpose of this study is to define solution of SMEs financial problems by fund utilisation methods and compare them as conventional and İslamic finance in order to shed light on enterprises.