İş yargılamasında kanun yolları
Legal remedies in labour proceedings
  1. Tez No: 459624
  2. Yazar: CANSU KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZ KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İş Mahkemeleri Kanunu'nda, iş yargılamasına ilişkin sınırlı düzenlemeler mevcuttur. Sınırlı düzenlemelerden biri de, kanun yollarına ilişkin hükümlerdir. İş Mahkemeleri Kanunu'ndaki kanun yollarına ilişkin boşluklar, 1086 sayılı Hukuk Usûlü Muhakemeleri Kanunu ile doldurulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte, 01.10.2011 tarihinde 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu yürürlüğe girmiştir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu, kanun yollarına ilişkin yeni düzenlemeler içermektedir. Kanun yolu, yanlış olan kararın değiştirilmesini, yeniden incelenmesini amaçlayan, davanın taraflarına tanınmış bir hukukî yoldur. Bu çalışmada, kanun yollarına ilişkin düzenlemelerin, iş yargılamasındaki özelliklerini ve sınırlarını tespit etmek temel bakış açımızdır.
Özet (Çeviri)
The Labour Courts Code have been some limited provisions regarding labour proceedings. One of these limited provisions is the ones in relation to legal remedies. The gaps regarding the legal remedies in the Labour Courts Code have been tried to be filled through the Civil Procedure Code numbered 1086. Yet, on 01.10.2011, the Civil Procedure Code numbered 6100 came into force. This new Code has new provisions relating to legal remedies. Legal remedies are remedies that have been provided in order to revise or change a wrong court decision and for the parties to a case. In this paper, it is aimed to examine the principles and limits of provisions regarding legal remedies in labour proceedings.