Fikrî Hukukta eser sahibinin malî hakları ve malî hakların ihlalinde açılabilecek hukuk davaları
The economic rights of the owner of a work and legal actions for their infringement in Intellectual Property
- Tez No: 459630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNSAL DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
1952 tarihinde yürürlüğe giren 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda; fikrî bir çaba ve faaliyetin ürünü olan,“sahibinin hususiyetini taşıyan”,“ilim ve edebiyat, musikî, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak kanunda sayılı olan eser gruplarından birine dâhil olan”bir eser üzerinde, eser sahibinin manevi ve malî hakları hem düzenlenmekte, hem de korunmaktadır.“Fikir ve sanat eserleri üzerinde sahiplerinin malî ve manevi menfaatleri bu kanun dairesinde himaye görür”denilmek suretiyle FSEK'te eser sahibinin manevi haklarının (m.14-17) ve malî haklarının (m.20-25) söz konusu kanun hükümleri uyarınca korunacağı açıkça belirtilmiştir. Bu tezde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda düzenlenen eser kavramı, eserin unsurları ve türleri ile eser sahipliği, eser sahipliğine tanınan malî haklar ile malî hakların ihlali durumunda açılabilecek hukuk davaları üzerinde durulacaktır. Tezin amacı eser ve eser sahibi kavramının genel unsurlarını ortaya koymak, fikir ve sanat eserlerini meydana getiren eser sahiplerinin malî haklarını, malî haklardan yararlanma şartlarını incelemek, malî hakların ihlali halinde ihlal durumunun etkileri ile ihlal halinde açılabilecek hukuk davalarının usullerini, yargı yollarını ve yaptırımlarını, hukuk hayatına ilişkin olayları ve sorunları yargı kararları ve doktrindeki görüşler ışığında çözüme ulaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Entered into force in 1952 and amended several times afterwards, the Law no 5846 on Intellectual and Artistic Works both regulates and protects the economic and moral rights of owners of works that show a sign of their creator a while stating that“economic and moral interests of owners of intellectual and artistic works shall be protected under this Act”, the Act expressly provides legal protection for the moral rights (Arts.14-17), as well as the economic rights (Arts.20-25) of an owner of a work. This thesis focuses on the concept of“work”as regulated in the Law no 5846 on Intellectual and Artistic Works, elements and types of works, ownership of a work, economic rights and finally legal protection in case of the infringement of economic rights. The aim of this thesis is to examine, in the light of court decisions and the literature, problems that may exist with regard to the main elements of works and ownership of works, economic rights of owners of intellectual and artistic works, conditions for benefitting from economic rights, the effects of infringement economic rights and the procedure for different types of legal action that can be brought against the infringement of economic rights, and finally the relevant legal remedies and sanctions for infringement of such rights.