Fikri Hukukta eser sahibinin mali haklarının korunması
Protection of economic rights of work owners in intellectual property law
- Tez No: 241692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN AKARTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Fikri çalışması sonucunda bir eser meydana getiren eser sahibi, bu eser üzerinde birtakım haklara sahiptir ki bunlardan mali haklara ilişkin olanları çalışma konumuzun esasını oluşturmaktadır. Eser sahibine eserinden ekonomik olarak yararlanma yetkisi veren mali haklar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda sınırlı şekilde sayılmıştır. Bugün özellikle kopyalama tekniğinin gelişmesiyle eser sahipliğinden doğan mali hakların ihlali her geçen gün artmakta bu nedenle bu hakların korunması önem arz etmektedir. Nitekim çalışma konumuzu da fikri hukukta eser sahibinin mali haklarının korunması oluşturmaktadır.Çalışma esas itibariyle üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, fikri hak, eser, eser sahibi ve eser türlerine ayrıntılı şekilde yer verilmiştir. İkinci bölümde genel olarak eser sahibinin hakları açıklandıktan sonra, eser sahibinin mali hakları, mali hakların özellikleri, mali hakların türleri ve mali haklara ilişkin koruma süreleri incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, eser sahibinin mali haklarının korunması için başvurulacak hukuki yollar, hukuk davaları, ceza davaları, ihtiyati tedbirler, gümrüklerde el koyma ve hükmün ilanına ilişkin hususlar ayrıntılarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of intellectual activities which bring a work, this work is on the right that some of them relating to economic rights as those who constitute the basis of our study subjects. Benefit economically from work to work with the authority granted economic rights, the Code of Intellectual and Artistic Works were counted in a limited way. Today, the technique of copying, especially financial rights arising from ownership of development work every day of the violation increases, so the protection of these rights is of great importance. Indeed, main idea of our work is protection of the financial rights in Intellectual Property Law.This Thesis consists of three parts. In the first section, intellectual property, work, work and work types are given in detail. In the second section explains the overall work after the owner's rights, financial rights of the owner's work, financial, property rights, financial rights and financial rights related to the type of protection period examined. In the last part of the study, for the owner's economic protection of the rights to apply legal means, legal cases, criminal cases, precautionary measures, seizure in customs and the declaration of the judgment relating to the matters were investigated in detail.