Fikri hakların ihlalinden kaynaklanan tazminat davası
Action for compensation against the infringements of moral and economic rights
  1. Tez No: 481156
  2. Yazar: CANAN KÜÇÜKALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu çalışmanın amacı, fikri hak sahibinin koruma altına alınan haklarına ilişkin ihlallerin önlenmesi ve giderilmesi amacıyla kanunun düzenlediği özel hukuktaki tazminat taleplerine ilişkin dava çeşitlerinin incelenmesidir. Kanunun düzenlemesi, Yargıtay'ın konuya ilişkin uygulamaları bu tez çalışmasının odağındaki konulardandır. Ayrıca konunun mukayeseli hukuk bakımından değerlendirilmesi ile AB ülkelerindeki uygulamalar ve fikri hukuka ilişkin AB direktifleri de incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, fikri hakka ilişkin genel kavramlar ve tazminat davaları dışında açılabilecek hukuk davaları, ikinci bölümünde ise, tazminat davası olmayan ancak tazminat benzeri davalar ile tazminat davaları mukayeseli olarak incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde çalışmamızın asıl konusunu oluşturan Kanun'un 70 inci maddesindeki maddi ve manevi tazminat davaları ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Bölümler içinde yargılama usulü konuları incelenmiş, Yargıtay'ın konuya ilişkin değişik zamanlardaki farklı uygulamaları da inceleme konusu yapılmıştır. Başka ülkelerin kanunlarından aynen iktisap ettiğimiz kanun maddelerinin uygulanmasında, eser sahibi lehine yorum ilkesinde abartılı bir şekilde uygulama yapılmaktadır. Çalışmamızda bu tür yanlış uygulamalara da eleştirel bir gözle bakılmıştır. Konunun kökeninde haksız fiil yatmakta, bazen de tarafların arasındaki sözleşmeye rağmen haksız fiil gerçekleşmektedir. Bu davalarda borçlar hukuku kapsamında haksız fiillere ilişkin hükümler, vekaletsiz iş görmeye dayalı kazanç iadesine ilişkin TBK'daki düzenlemeler ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı da çalışmamızın kapsamında olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the types of lawsuits regarding claims on compensation according to Private Law for the purpose of the prevention of violations of the rights of the rightholder. The focus of this thesis is law regulations and the applications of the Supreme Court. Alongside these, the subject is evaluated in terms of comparative law and intellectual property law practices in the EU and EU directives regarding intellectual law. In the first part of the study, general concepts related to intellectual rights, and the actions that can be brought in lawsuit within the scope of the FSEK are examined in general. In the second part of the study, Lawsuits which are not compensation lawsuits in Article 68 and 70/3 of the Law (FSEK) are examined comparatively with compensation lawsuits. In the third part of the study, the cases in Article 70 of the Law (FSEK) are examined under seperate subtitles. In the sections, the issue of judgement of procedure as well as the various applications of the Supreme Court at different times are examined. Misleading practices in the application of laws which have been acquired from other countries are critically examined. Among these are the article of `the principles of application in favor of the author or creator` which is often implemented in an exaggerated way. Our study also looks at these misleading applications with a critical view. At the root of the issue lies the issue of 'tort, with intervening tort at times taking place in spite of the contract. The regulations on the torts under the law of obligations in these cases and the provisions related to the refund of the earnings from“negotiorum gestio”(acting without authority) in the TBK and in the coming draft of Law are also within the scope of this study.