Determinants of women participation to labor market in Erbil city a probit model (2016)
Erbil şehirde kadınların işgücü piyasaya katılımının belirlenmesi probit modeli (2016)
- Tez No: 459647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ARVAS, DR. ZAKİ HUSSEİN QADER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, araştırmacı kadın katılımcıların belirleyicilerinin işgücü piyasasına etkisini değerlendirmeye çalıştı. Bu çalışmanın temel amacı, Erbil'de kadın işçilerden katılımı belirleyen faktörleri belirlemektir. Bunu yapmak için,Araştırmacı hem birincil hem de ikincil veri toplama yöntemlerini kullanmıştır. O zaman, bu veriler araştırma araçları yardımıyla analiz edilir. Birçok faktör kadın emek piyasasını etkilediği belirtilmelidir. Bu araştırmayı yapmak için,Anket verilerinin toplanması ile birincil veriler. Daha sonra, bu veriler, olasılık modeli olarak adlandırılan gelişmiş bir ekonometrik araç yardımıyla analiz edilir. Bu, kadın bireyin şehir içindeki katılımını belirlemek için yapılır Erkeklerle karşılaştırıldığında Erbil'in Daha sonra elde edilen veriler, amaçlar doğrultusunda incelenmiş ve nihai sonuçlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the researcher tried to evaluate the impact of determinants of women participants in labor market. Identifying the factors that determine female workers participation in Erbil is the key basis of this study. To do that, the researcher used both primary and secondary methods of data collection. Then that data is analyzed with the help of research tools. It should be mentioned that, many factors affect women labor market. For doing this research, there collected primary data by using questionnaire data collection. Then, that data is analyzed with the help of an advanced econometric tool which is called probity model. This is done in order to determine the participation of female individual within the city of Erbil as compared to men. Then the obtained data is investigated with the objectives and the final results are determined.