Kütahya-Domaniç porfiri Cu-No yatağının jeolojik özellikleri ve kökeni
  1. Tez No: 45966
  2. Yazar: GÜRKAN BACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
oz inceleme alanı, Kütahya ili kuzeyinde, Domaniç-Ke- 1 es- inegöl ilçeleri arasında yer almaktadır. Bölge içerisin de yer alan en yaşlı birimler; Devoniyen yaşlı şistlerdir. Permiyen yaşlı mermerler, şistlerin üzerinde, açısal uyumsuz olarak bulunmaktadırlar. Eosen yaşlı, granodiyoritik plu- ton, bu birimleri keserek, batolitik olarak yerleşmiştir. Sokulum kayasındaki egemen kaya birimlerini granodi- yorit, kuvârsidiyorit, mikro granodiyorit ve porfiri leri oluşturmaktadır. Petrografik ve petrokimyasal incelemeler - den, bu kayaçların; I tipi, granodiyoritik bileşimli, kal- kalkalen özelliğe sahip oldukları belirlenmiştir. Domaniç sahasındaki cevherleşmeler, granodiyorit, kuvars diyorit, mikro granodiyorit ve jorfirıleri içerisinde saçınımlar ve damarcıklar (stokverk) şe^linae bulunmaktadır lar. Cevherleşmenin içerisinde ysr aldığı kay açlar ve çevre sinde potassik, fillık, piropil lıtik, nıarotermal alterasyon kuşakları gözlenmiştir. Cevherleşme dana çok, potassik ve fillik kuşaklarda bulunmaktadır. Cevherleşmede, molibdenit, sfalerit, Dirit, kalkopı- rit oluşum sırasına sahip, cevher minerali paraj enezi belit - lenmiş olup, gangı ise; kuvars, plajioklas, alkali feldspat, mika (biyotit, muskovit) ve hidrotermal alterasyon mine ralleri (serisit, klorit) oluşturmaktadır. Cevherleşmedeki metallerin kökeninin üst manto veya üzerinde pelajik çökelleri bulunduran okyanusal kabuk olabi leceği düşünülmektedir. Tüm bu özellikleriyle, Kütahya-Domaniç porfiri Cu-Mo cevherleşmesi, Lowel 1-Guilbert ' in önerdiği Cu-Mo yatağı mo deline uyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation area, is situated north of Kütahya city around Domaniç-Keles-inegöl towns. The oldest serie of the region is Devonian aged schists which are over lined by Permian aged marbles as angular disconf ormity. Eosen aged granodioritic intrusive cuts these series as a batholit Porphyritic intrusion is represented by granodiorite, quartz diorite, microgranodiorite and their porphyries. Petrographic and petrochemical studies show that this porphyries are calc-alkali and I type rock series. 3ranodiorite, quarts diorite, micro granodiorite and tneir porphyries are shown as disseminated and stockwerk type mineral izations. Potassic, phyllitic and prcphyllitic hydrothermal alteration zones are determinated the surrounding host rock and these mineral izations found in potassic-phy 1 litic alteration zones. The succession of the ore minerals ara molybdenite, sphalerite, pyrite, chalcopyrite. Quartz, plagioclase, alkaline feldspar, micas (biotite, muscovite) and alteration minerals (chlorite, serisite) are of gang minerals of the ore minerals. The orgin of the metals in the mineralization may be crust or oceanic crust which contain pelagic sediments. The mineralization in Kütahya-Domaniç area is the similar to Lowe 11-Guil bert Porphyry Cu-Mo mineralization model of its properties. II