Geliştirilmiş kayıplı transmisyon hattı yaklaşımıyla zaman domeni devre sentez tekniği
  1. Tez No: 45965
  2. Yazar: NESİBE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL M. FİDANBOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada, daha önceden geliştirilen ve mikrodalga devrelerinde kullanılan“Yeni bir zaman domeni sentez tekniği”ile bu tekniği kapsayan bilgisayar simülasyon programı TDNS yazılım paketi incelenmiş ve konuyla ilgili bazı geliştirmeler yapılmıştır. Bu geliştirmelerden ilki, teknikte kullanılan sonlandırma direnci ile ilgilidir. Transmisyon hat parametrelerinin belirlenmesinde, sonlandırma direncinin, sonuca bozucu yönde bir etkisi vardır. Bu sonlandırma direncinin devreye olan bozucu etkisi çeşitli simülasyonlarla incelenmiş ve giderilmesi için reiterasyon adı verilen bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntem ile çok daha iyi simülasyon sonuçlan elde edilmiştir. Konuyla ilgili olarak yapılan ikinci geliştirme ise, kayıplı transmisyon hat sayısının belirlenmesi ile ilgilidir. TDNS yazılım paketinde transmisyon hat sayısı, programın başlangıcında dışardan elle girildiğinden, cevap dalga şeklinin, çok düzgün bir şekilde verilmesi ve daha önceden incelenmesi gerekmekteydi. Bu sıkıntıyı gidermek ve yazılımı daha akıllı bir hale getirebilmek için pencereleme adı verilen bir yöntem geliştirilmiştir. Bu sayede cevap dalga şeklinin, program içinde analizi yapılarak, transmisyon hat sayısının ve bunların başlangıç noktalarının belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, several improvements to a previously developed time domain synthesis technique and simulation package (TDNS) have been made. One of the improvements was related to the load impedance. Through several simulations, it has been shown that the improper calculation of the load impedance resulted in a bad match between the simulated and experimental responses. In this thesis, a new reiteration technique has been proposed to solve this problem. With the proposed solution, the effect of the load impedance in the calculation of transmission line parameters has been completely removed. The second major improvement was in the Time Domain Network Synthesis (TDNS) Package. In the TDNS package developed previously, the number of transmission lines for synthesizing a time domain response waveform was given manually. In this thesis, a new windowing technique based on the response waveform has been developed for automatically determining the number of transmission lines. n