Numismatik veriler ışığında Roma İmparatorluğu Doğu sınırı sikke sirkülasyonu
Monetary circulation amongst the Eastern frontier of the Roman Empire in the light of numismatic data
- Tez No: 459728
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇİZMELİ ÖĞÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
“Numismatik Veriler Işığında Roma İmparatorluğu Doğu Sınırı Sikke Sirkülasyonu”başlıklı tez çalışması ile, İmparatorluğun sırasıyla Parth ve Sasani Krallıkları ile olan sınırını teşkil eden Limes Euphraticus ve civarındaki yerleşimlerden ele geçen sikke buluntuları incelenmiştir. Çalışmada kazı buluntuları, defineler ve yine aynı coğrafyadaki müze koleksiyonlarındaki sikkelerin derlenmesi ve değerlendirilmesi aracılığıyla, İÖ 93 ve İS 294 yılları arasında bölgenin ekonomik, politik ve sosyal yaşantısını incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The dissertation“Monetary Circulation Amongst the Eastern Frontier of the Roman Empire in the Light of Numismatic Data”focuses on the numismatic evidence from the border between Rome and its rivals Parthian and later Sasanid Empires. It is aimed to investigate the economic, politic and social life within the limes Euphraticus via the numismatic facts gathered from the museum collections, excavation finds and hoards dated between 93 BCE and 294 CE.