Arykanda'dan bulunan antik sikkeler
Coin finds from the excavations of Arykanda
- Tez No: 51743
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVDET BAYBURTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Likya'da numismatik araştırmaları son otuz senede oldukça ilerlemiş olsa da bu dalda hala problemler mevcuttur. Bu durum, kesin buluntu yerleri kaydedilmiş örnek sayısının azlığından kaynaklanmaktadır. Halbuki kayıtlan kesin doğru olan örnekler ülkenin antik ekonomik yapışım ve özellikle Likya örneğinde erken dinastların taht kentleri saptamada gereklidir. Likya'da pek çok kazı ve yüzey araştırması ekibi olamasına rağmen buluntularım içeren nümizmatik yayınlan henüz pek fazla sayıda değildir. Bu çalışmada en azından Arykanda açısından bu açığı giderme amaçlanmaktadır. 1500'ün üzerinde kazı buluntusu sikke incelenmiş 838 tanesi bu kataloga dahil edilmiştir. Bunlar kent'in sosyo-ekonomik tarihini anlatan kısmın arkasından yedi bölüm halinde sunulmaktadır. İstatistiki olarak sirkülasyondaki para tiplerini göstermek ve ortaya çıkan anomaliteleri tarihsel veriler ile açıklamak amaçlanmıştır. Sonuçlar bizi bazı çok ilginç noktalara ulaştırmıştır. Örneğin Arykanda'nın Likya Birliğine kesin katılış tarihi artık nümizmatik bulgularla saptanmıştır ve bu önceden düşünülenden 100 yıl daha geçtir. Bu bilgi kırıntısından artık Likya Birliğinin genişlemesi ve bu süreçte Roma etkisi daha rahat incelenebilir. Roma sikkeleri buluntuların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bunlar sayesinde Likya' nın ekonomik yapısı özellikle geç örneklerdeki çokluk ve buluntu yeri rondomluğu ile kesin istatistiki sonuçlar sunmaktadır. Bizans ve daha geç tarihli sikkeler şehrin henüz kazılmamış bir başka noktaya taşınması yüzünden pek iyi yansıtılmamakla beraber kent tarihindeki bazı olayları gösterebilecek yeterliliktedir.
Özet (Çeviri)
203 Lycian numismatics have indeed progressed much further in the recent three decades, though problems still exist in this field. These are caused by the minimality of properly provenanced examples. These are always needed to define the economic structure of the country, and in the case of Lycia, especially to pinpoint the throne cities of early dynasts. There exists several excavation and survey teams active in Lycia, but numismatic publications dealing with their finds are not numerous yet. This work aims to fill this gap, at least from Arykanda's share, which yielded a numerous finds of this sort. For this work over 1500 specimens were examined, and out of them 838 coins are included in this catalogue. These are presented in seven chapters following one concerning the socio-economic history of the site. The aim was to show statistically the types of money in circulation and find out the reasons of anomalities proving or sometimes contrasting historical evidence. The result have indeed brought us to some very interesting points. For example Arykanda's entrance date to the Lycian League can now be precisely dated from numismatic clues, and this turned out to be a century later than previously thought. From this information one can now construct a better picture of the spread of the Lycian League and Roman interventions to this formation. Roman coins forms the majority of the finds from which the economic structure of Lycia under their domain can be seen. Especially late examples give very precise statistical results by their nature of find spot randomiry and quantity. Byzantine and later coins are not represented well in Arykanda due to the replacement of the town to another yet unexcavated spot, but still they are sufficient to bring forward the historical turn points of the town.