Tahar Ben Jelloun ve Assia Djebar'ın yapıtlarında değişen kadın imgesi
The changing image of woman in the works of Tahar Ben Jelloun and Assia Djebar
  1. Tez No: 459750
  2. Yazar: AYŞE TOMAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ETENSEL İLDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tahar Ben Jelloun ve Assia Djebar'ın Yapıtlarında Değişen Kadın İmgesi başlıklı bu çalışma, Tahar Ben Jelloun'un La Prière de L'Absent (1981), Kum Çocuk (L'Enfant de Sable) (1985), Kutsal Gece (La Nuit Sacrée) (1987); Assia Djebar'ın Aşk ve Fantazya (L'Amour, La Fantasia) (1985), Ombre Sultane (1987) ve Mezarı Olmayan Kadın (La Femme Sans Sépulture) (2002) adlı romanlarındaki kadın kahramanların ataerkil düzenin kendilerine dayattığı katı kurallardan kurtulup çağdaş düzende sınırlı da olsa özgür birer birey konumuna geçişlerini irdeler. Tahar Ben Jelloun ve Assia Djebar'ın yapıtlarındaki kadın imgesi Gilles Deleuze ve Félix Guattari'nin rizom kavramı bağlamında incelenecektir. Geleneğin, ataerkil düzenin ve dinin bireyler üzerinde baskı kurduğu Fas ve Cezayir'de kadınlar her olanakta ötekileştirilirler. Erkek üstünlüğünü alınyazısı olarak benimseyen kadınların sosyal konumlarının Fransız sömürgecilerin ülkelerine gelmesiyle daha da kötüleştiği açıktır. Sömürgecilerin getirdikleri yasaklar nedeniyle çift-dilli ve çift-kültürlü bir ortamda yaşayan kadınlar ikilemlere sürüklenirler. Ancak sömürgeciler aracılığıyla Fransız okullarına gitme olanağı yakalayan ve sömürgecilerin özgür eşlerini gözlemleyen kadınlar ataerkil düzene başkaldırırlar. Bununla birlikte Fas ve Cezayir'de sömürgeciliğe karşı başlatılan savaşta erkeklerin yanında yerini alan kadınlar ister istemez değişime uğrarlar ve artık kendilerini birer birey olarak kabul ettirirler. Dolayısıyla hem ülkelerinin bağımsızlığını hem de kendi özgürlüklerini elde ederler.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled The Changing Image of Woman in the Works of Tahar Ben Jelloun and Assia Djebar analyzes the transformation of the - even if limited- in the contemporary system by disengaging the strict rules of patriarchal order imposed upon them in Tahar Ben Jelloun's novels entitled A Prayer for the Absent (La Prière de l'Absent) (1981), The Sand Child (L'Enfant de Sable) (1985), The Sacred Night (La Nuit Sacrée) (1987) and Assia Djebar's named Fantasia: An Algerian Cavalcade (L'Amour, La Fantasia) (1985), A Sister to Scheherazade (Ombre Sultane) (1987) and The Woman without Grave (La Femme Sans Sépulture) (2002). The imagery of woman in the works of Tahar Ben Jelloun and Assia Djebar will be scrutinised in the context of Gilles Deleuze and Félix Guattari's concept of the rhizome. The women are marginalised under all circumstances in Morocco and Algeria where tradition, patriarchal order and religion put pressure on individuals. It is obvious that the social position of the women accepting male supremacy as fate have deteriorated much more with the arrival of the French colonialists. Due to the prohibitions of the colonial rule, the women living in a bilingual and bicultural environment are dragged into dilemmas. However, the women who get the opportunity of attenting French schools through the agency of colonialists and who observe the emancipated wives of the colonialists revolt againts the patriarchal order. Nevertheless, the women who take sides with men in the war against the colonialists in Morocco and Algeria unavoidably change and they make themselves accepted as free individuals. Therefore, they gain both the independences of their countries and their own freedom.