Öğretmenlere uygulan psikolojik şiddet (mobbing): İstanbul Arnavutköy örneği
Psychological violence (mobbing) aganist teachers: İstanbul Arnavutköy sample
  1. Tez No: 459962
  2. Yazar: SEZGİN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul ili Arnavutköy ilçesindeki ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenlerin psikolojik şiddet (mobbing) davranışına maruz kalma düzeylerini, psikolojik şiddet davranışına maruz kaldıklarında ne tür tepkiler verdiklerini ve psikolojik şiddet davranışını uygulayanların kimler olduğunu saptamaktır. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim – öğretim yılında Arnavutköy bölgesinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki 78 okulda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Arnavutköy bölgesinde yer alan okullarda görev yapan 1383 öğretmenden 177'si (88 kadın, 89 erkek) bu araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma analizleri için SPSS 17,0 (Statistical Programme for Social Sciences) paket programı kullanılmış, analizler için elde edilen sonuçlar 0,05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Verilerin güvenlik analizi için Cronbach Alfa Katsayısı, örneklem analizi için frekans ve yüzde analizi, Independent Sample T Testi, One Way ANOVA ve Tukey testleri kullanılmıştır. Araştırmamız bölgede öğretmenlere yönelik psikolojik şiddetin fazla olduğunu, bu davranışların okul müdürleri ve meslektaşları tarafından uygulandığını ve ciddi önlemler alınması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Anahtar Kelimeler : Psikolojik Şiddet, Mobbing, İşyerinde Psikolojik Taciz,Öğretmen, Bezdiri
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the level of exposure to psychological violence(mobbing) against teachers working in primary, secondary and high schools, what kind of reactions they show when they expose to psychological violence and who acts psychological violence. The teachers working in the 73 schools belonging to The Ministry of National Education in Arnavutkoy district constitute the population of this research. The 177 teachers (88 female, 89 male) out of the 1383 teachers working in the schools in Arnavutkoy district constitutes the sample of the research. SPSS 17, 0 (Statistical Programme for Social Sciences) packaged programme has been used for research analysis and the results found have been interpreted at the 0,05 significance level. While Cronbach's Alpha Coefficient has been used for security analysis, frequency and percentage analysis, independent sample t-test, one way ANOVA test and Tukey test has been used for sample analysis. The research reveals that the level of psychological violence against teachers is outrageous in the district, these behaviours are exhibited by school principals or colleagues and serious precautions are required. Key Words : Psyhological Violence, Mobbing, Psychological Violence At Workplace, Bullying