Acil servis çalışanların da el florasının nöbet süresince değişimi
Change of hand flora during the shift in emergency service staff
- Tez No: 460051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KENAN TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamız Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servisimizde görev yapan hastane personelinden nöbet öncesi ve sonrası el kültürleri alınarak; nöbet süresince el florasın da değişiklik olup olmayacağı, ellerimizde patojen mikroorganizma olup olmadığı ortaya konulması amaçlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü' nün el hijyeni kılavuzuna göre hastane kaynaklı enfeksiyonlar; yılda milyonlarca hastayı etkilemektedir. Hastane enfeksiyonu uzun süre hastanede kalmaya maliyetin artmasına, hastalarda direnç gelişimine ve en önemlisi hastanın ölümüne sebebiyet vermektedir. Klinik personelin el hijyenine uyumu sayısız çalışmada hastane kaynaklı enfeksiyonların yayılımında önemli bir etken olduğunu ortaya koymuştur. Hastane kaynaklı dirençli mikroorganizmalarla oluşan enfeksiyonların %30-40'ı hastane personelinin elleriyle bulaşmaktadır. Bunun için mikropların yayılmasını önlemek, sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonu en aza çekmek için en iyi ve en etkili yöntem olan el yıkama; enfeksiyonların engellenmesine katkı sağlamıştır. Araştırmam da acil servis çalışanlarının el hijyeni endikasyonlarını bilmelerine rağmen, uyumları literatürdeki birçok çalışmayla uyumlu olarak düşük oranda bulundu. Eldiven ve el dezenfektanı kullanım alışkanlığının az olduğu görüldü. Çalışmamız Cumhuriyet Üniversitesi acil tıp kliniğinde görevli olan doktor, hemşire, acil tıp teknisyeni, taşıma ve temizlik personeli gibi toplamda 40 çalışanın el florasının nöbet süresince değişimini ve acil servisin genel kullanım alanları ile beraber özel müdahale alanlarından (RES, kırmızı alan) hava örneklemelerin de hangi mikroorganizmalarının olduğunu değerlendirmeyi planladık. Elde edilen sonuçlar ışığında yeşil ve sarı alanlarda daha çok üreme olduğu bu nedenle immünsüpresif hastaların bu alanlarda bakımlarının yapılmamasına özen gösterilmesi gerektiği düşünüldü. Ayrıca sağlık çalışanlarının ellerinde geçici flora olarak bulunan mikroorganizmaların çoğunun kalıcı flora haline geldiği ve bunların çok çeşitlilik gösterdikleri fakat hastane enfeksiyonuna neden olan dirençli mikroorganizmalara pek rastlanmadığı görüldü. El yıkama davranışı ile ilgili eksiklerin giderilmesi açısından personelin eğitimi, uyumun kontrolü ve geri bildirimin yapılmasının etkili olacağı ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
In this study, by taking hand samples from our hospital staff working in Cumhuriyet University Tıp Faculty Hospital Emergency Service before and after shift, it is aimed to reveal if there will be any change in hand flora, or pathogen microorganism on our hands during the shift. According to Guidelines on Hand Hygiene of World Health Organization, hospital-acquired infection affects millions of patients every year. The hospital infection causes to stay in the hospital for a long period of time, increase in the cost, the development of resistance in patients and most importantly causing the death of the patient. In many studies, it reveals that hand hygiene of clinical staff is an important factor in spreading of hospital-acquired infection. 30-40 % of infection, caused by hospital-acquired resistant microorganism, is infected by the hands of hospital staff. For this respect, hand washing has contributed to prevent the spread of germs and to minimize the infection associated with health service.Although my research also knew the hand hygiene indications of emergency service workers, their harmony was found to be low, consistent with many studies in the literature. It has been observed that the habit of using gloves and hand disinfectant is low. Our study was planned to evaluate the change of the hand floor of 40 employees such as doctors, nurses, emergency medical technicians, transportation and cleaning personel in the emergency medicine clinic of Cumhuriyet University during the shift and the micro-organisms of air samples from special intervention areas (RES, red area) as well as general use areas of the emergency department. When the results obtained are evaluated, it is thought that immunosuppressive patients should be careful not to care in these areas because of the more proliferation in green and yellow areas. It has also been observed that most of the microorganisms found as temporary flora in health workers' hands have become permanent flora and they are very diverse but that the resistant microorganisms which causing hospital infection were rarely encountered. It has been revealed that training of personnel, control of compliance and feedback should be effective in eliminating the problems related to hand washing behavior.