2015 yılında S.B.Ü. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran yetişkin hastalardan demir eksikliği olanlar ile olmayanların D vitamini düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of vitami̇n d levels on adult patients who has iron deficiency and who does not have iron deficiency that applied to family medicine policlinic in S.B.Ü. Haseki̇ Eği̇ti̇m ve Araştirma Hastanesi̇ in 2015
  1. Tez No: 460145
  2. Yazar: KADİR EMRAH ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
D vitamini eksikliği ve demir eksikliği tüm dünyada yaygın görülen sağlık problemlerindendir. D vitamini eksikliği bulunan bireylerde demir eksikliği ve anemi sıklığının arttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Polikliniklerimizde de çok sayıda D vitamini eksikliği ve Demir Eksikliği bulunan hasta takip edilmektedir. Bu çalışmada 2015 Yılında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile hekimliği Polikliniği'ne başvuran hastaların anamnez , tanı bilgileri, yaş ,cinsiyet ve laboratuvar sonuçları incelenerek Demir Eksikliği ile D vitamini eksikliği arasındaki ilişkinin araştırılması planlanmıştır. II.Gereç ve Yöntem Bu çalışma için İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine 1 ocak 2015 – 31 Aralık 2012 tarihleri arasında başvuran 9637 hastanın tanı , anamez , yaş , cinsiyet , laboratuvar tetkikleri retrospektif olarak incelenmiştir. İlgili tetkiklerin çalışılmadığı,18 yaşın altında olan, veya D vitamini düzeyini etkileyecek hastalıklara sahip olan 9147 hasta çalışma kriterlerine uymadıklarından çalışmaya dahil edilmemiştir. D vitamini düzeyi olarak sistemde kayıtlı olan 25-OH D Vitamin değerleri alınmıştır. 20ng/ml altı D vitamini eksikliği , 20 ng/ml-30ng/ml arası D vitamini yetersizliği , 30ng/ml ve üstü yeterli D vitamini düzeyi olarak kabul edilmiştir. . Hemogram tahlilinde hemoglobin (HGB) değerleri erkekte 13 mg/dl, kadında 12 mg/dl altında olan hastalar anemi tanısı aldığı varsayılmıştır. Ferritin değerleri 15 ng/ml'nin altı olan hastalarda demir eksikliği olduğu kabul edilmiştir. Ferritin düzeyi 15-50 ng/ml olan hastalardan serum demir düzeyi 355 mcg/dl olan hastalar demir eksikliği kabul edilmiştir. III.Bulgular Çalışmamıza dahil edilen 490(405 kadın 85 erkek) hastanın 75.7%(371) sinde D vitamini düzeyi 20ng/ml'nin altındadır.13.7%(67) sinde D vitamini düzeyi 20-30 ng/ml saptanırken 10.6%(52)'sinde30ng/ml'nin üzerinde saptanmıştır. Hastaların 23,7 %(116)'ünde anemi saptanırken 53,1%(260)'inde demir eksikliği saptanmıştır. Demir eksikliği bulunan hastalar ile demir eksikliği bulunmayan hastaların D vitamini düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlı bir fark saptanmıştır.(p=0,002).Ayrıca anemisi olan grup ile anemisi olmayan grubun D vitamini düzeyleri arasında da istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır.(p=0,001) IV.Sonuç D vitamini eksikliği birçok farklı semptom ve hastalığa zemin hazırlaması , kolaylıkla önlenebilir ve tedavi edilebilir bir durum olması nedeniyle takip ettiği nüfusu yakın gözlemleyen Aile hekimliği Disiplini'nin birinci basmakta üzerinde hassasiyetle durması gereken bir konu haline gelmiştir. Ülkemizde pek çok insan çeşitli nedenlerle güneş ışınlarından yeteri kadar faydalanamamakta ve bu durum D vitamini eksikliğine neden olmaktadır. Bu kişilere D vitamini destek tedavisi önerilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency and iron deficiency are common health problems all around the world. There are many studies that indicate Vitamin D deficiency and Iron deficiency are statisticly related.In our outpatient clinic we attend many Vitamin D deficiency and Iron deficiency patients. In this research we aimed to present Vitamin D deficiency and Iron deficiency relationship in our outpatient clinic patients between Janurary 1 2015 and December 31 2015. II.Material and Method For this research we studied 9637 patients demographic properties , laboratory results ,diagnosis and history properties who admitted our family medicine outpatient clinics between Janurary 1 2015 and December 31 2015.The patients who has vitamin D level affecting diseases , under age 18 , and who does not have related laboratuary parameters that out resarch needs have been exculeded from this resarch.For vitamin D levels we took our system 25-OH Vitamin D levels.We described Vitamin D levels under 20ng/ml as Vitamin D deficiency , between 20-30 ng/ml as Vitamin D insufficiency , 30ng/ml and above as sufficient. We described anemia by checking hemoglobin levels in total blood count. Hemeoglobin levels that lower than 13mg/dl for male and 12 mg/dl for female described as anemia. For iron deficiency we incuded serum ferritin levels as our primary parameter. We described serum ferritin levels lower than 15ng/ml as iron deficiancy. For 15-50 ng/ml we included serum iron level and total serum iron binding capacity.Serum iron level lower than 60 mcg/dl and serum iron binding capacity higher than 355 mcg / dl described as iron deficiency. III.Results In our 490(405 female 85 male) patients 75.7%(371) of them had Vitamin D levels under 20 ng/ml.13.7%(67) of them had vitamin D levels between 20-30ng/ml.10.6%(52) of patients had Vitamin D levels higher than 30 ng/ml.23.7%(116) of the patiens had anemia and 53.1%(260) of patients had iron deficiency. In our research there was a statisticly significant relationship between the Vitamin D levels of patients that has iron deficiancty and patients who does not have iron deficiency.(p=0,002).Also there was a statisticly significant relationship between the Vitamin D levels of patients that has iron deficiency with anemia and does not have iron deficiancy and anemia.(p=0,001). IV.Conclusion Vitamin D deficiancy might cause various symptoms and secondary diseases but it's eaisly treatable and preventable. Becasue of that Vitamin D deficiancy is a very significant subject of research for family medicine discipline.In Turkey , many peapole do not benefit adequatly from the sun and that is the primary reason for Vitamin D deficiancy.Vitamin D supplementation should be recomended.