Çocuk yoğun bakımımızda yatan adli olguların değerlendirilmesi
Evaluation of forensic cases in our pediatric intensive care
  1. Tez No: 837417
  2. Yazar: HANDE EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç : Kişinin fiziksel ve ruhsal olarak yaralanmasına, bazen de ölümüne sebep olabilecek olan adli olgular; koruyucu önlemler ile önlenebilir sağlık sorunları içerisinde yer almaktadır. Adli olgular semptomsuz seyredebileceği gibi hızla progresyon gösteren tablolara da neden olabilmektedirler. Çalışmamızda çocuk yoğun bakım birimimizde yatan adli olguların demografik, epidemiyolojik özellikleri, olay tipine göre dağılımları, başvuru zamanları, yatış süreleri ve mortalite özelliklerini saptayarak, bu konuda literatüre katkıda bulunmak, bu veriler ışığında alınabilecek koruyucu sağlık hizmetleri çalışmalarına yol göstermek amaçlandı. Gereç ve Yöntem : Çalışmamız 01.10.2019 – 31.10.2022 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatan tüm adli olguların geriye dönük değerlendirilmesiyle gerçekleştirildi. Başhekimlik izni ile hastaların kayıtlarından elde edilen klinik ve epidemiyolojik veriler değerlendirilerek hasta takip formlarına kaydedildi. Araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS 15.0 for Windows programında değerlendirildi. Çalışmaya 1 ay altı, 18 yaş üstü hastalar dahil edilmedi. İncelenip kaydedilen demografik ve klinik veriler arasında hastanın yaşı, cinsiyeti, başvurduğu tarih ve mevsim, yatış nedeni, hastanın şikayetleri, yatış süresi hastaya uygulanan tedaviler ve mortaliteleri değerlendirildi. Bulgular : Çalışmamıza 86 adli olgu dahil edildi. Olgularımızın 48'i (%55,8) kız, 38'i (%44,2) erkek cinsiyetteydi. Hastalarımızın yaşları 0-18 yaş aralığında olup yaş ortalaması 8,6 ± 6,5 yıl olarak saptandı. Cinsiyet gruplarına göre yaş aralıklarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p= 0,847).Yıllara göre başvurular değerlendirildiğinde en çok başvurunun 2022 yılında olduğu saptandı. Mevsimlere göre değerlendirdiğimizde olgularımızın en sık ilkbaharda (%33,7), aylara göre en sık Haziran ayında (%19,8) başvurduğu görüldü. Çocuk yoğun bakımımıza yatan 86 adli olgunun 34 tanesi (%39,5) intoksikasyondu; 20 tanesi ise kaza ile intoksikasyona neden olan madde alımıydı. Kaza ile intoksikasyon vakaları, tüm adli vakaların %23,2'si idi.Kız cinsiyette intoksikasyon nedeniyle yatış oranı erkek cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,007). Travma ana başlığı altında; düşme, yüksekten atlama (öz kıyım), ateşli silah yaralanması, kesici-delici alet yaralanması, boğulma vakaları değerlendirildi. 26 travma hastasının 20 tanesinin düşme vakası olduğu kaydedildi. >12 yaş intoksikasyon nedeniyle başvuran hastaların tamamı öz kıyım amaçlı ilaç aldığı saptandı. Ölüm ile sonuçlanan ve sağ olarak taburcu olan hastaların mevsimsel dağılımlarında istatistiksel olarak anlamlı fark olup kış mevsiminde başvuran olguların ölüm ile sonuçlanma oranı anlamlı yüksek saptandı(p=0,019). Cinsiyet ve ölüm oranları arasında anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Forensic cases that can lead to physical and psychological harm, and sometimes even death, are among preventable health issues through protective measures. Forensic cases can present either asymptomatically or progress rapidly to severe conditions. In our study, we aimed to contribute to the literature by identifying the demographic and epidemiological characteristics, distribution according to the type of event, time of admission, duration of hospitalization, and mortality features of forensic cases admitted to our pediatric intensive care unit. We also aimed to provide guidance for preventive health service studies based on these data. Materials and Methods: Our study was conducted through a retrospective evaluation of all forensic cases admitted to the Pediatric Intensive Care Unit of the Haseki Training and Research Hospital, Department of Pediatrics, between October 1, 2019, and October 31, 2022. Clinical and epidemiological data were obtained from the patients' records with the approval of the hospital administration and recorded in patient follow-up forms. The data obtained from the research were analyzed using SPSS 15.0 for Windows software. Patients aged 18 and above were not included in the study. Among the examined and recorded demographic and clinical data were the patient's age, gender, date and season of admission, reason for admission, patient's complaints, duration of hospitalization, treatments administered to the patient, and mortalities. Results: A total of 86 forensic cases were included in our study. Of these cases, 48 (55.8%) were female, and 38 (44.2%) were male. The ages of our patients ranged from 0 to 18 years, with a mean age of 8.6 ± 6.5. There was no statistically significant difference in age ranges between gender groups (p=0.847). When evaluated by years, it was found that the highest number of admissions occurred in the year 2022. When assessed by seasons, the highest number of cases presented in the spring (33.7%), and by months, the highest number of admissions was in June (19.8%). Of the 86 forensic cases admitted to our pediatric intensive care unit, 34 (39.5%) were due to intoxication, and 20 of them were related to substance intake due to accidents. Accidental intoxication cases accounted for 23.2% of all forensic cases. The admission rate for intoxication due to intoxication was statistically significantly higher in females compared to males (p=0.007). Under the trauma category, falls, jumping from a height (self-harm), firearm injuries, sharp-object injuries, and drowning cases were evaluated. It was noted that 20 out of 26 trauma patients had fallen. All patients over the age of 12 who were admitted due to intoxication were found to have taken medication for self-harm purposes. There was a statistically significant difference in the seasonal distribution of cases resulting in death and those discharged alive, with cases presenting in the winter season having a significantly higher mortality rate (p=0.019). No significant difference was found between gender and mortality rates.