U.S-China trade war:opportunities for Turkish exports
ABD-Çin ticaret savaşı: Türk ihracatı için fırsatlar
  1. Tez No: 666791
  2. Yazar: DARIQ KHADAR NOUR DARIQ KHADAR NOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OMAR KACHKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küresel ekonomi, mallar, hizmetler, insanlar, sermaye ve fikirler ulusal sınırlar boyunca serbestçe ve açık bir şekilde aktığında en iyi sonucu verir (Tan D ve Chen C 2019). Mevcut ekonomik patlama ve refah, büyük bir kısmından, uluslararası ticaretin faydalarından ve sınır ötesi ticaretin küreselleşmesinden kaynaklanmaktadır (Tan D ve Chen C 2019). Ülkeler arasındaki ticaret, ilgili tarafları ve tüm dünyayı daha iyi hale getirmesine rağmen, hem ülke içinde hem de hükümetler arasında en tartışmasız siyasi meselelerden birine eğilimlidir (McDonald B. 2018). Ekonomik hacim açısından dünyanın bir ve iki ülkesi olarak ABD ve Çin arasındaki ticaret sürtüşmeleri her zaman iki ulus arasında anlaşmazlık meselesiydi çünkü bilim adamları ve araştırmacılar arasında bir tartışma konusu oldu (Zhu Z, Yang Y ve Feng S. 2018). 1979'da diplomatik ilişkiler kurdukları için Çin-ABD ticaret hacmi, özellikle Çin Birleşmiş Milletler'e katıldıktan sonra hızla gelişti. Toplam ticaretleri 1980'de 5 milyar dolardan 2017'de 583,7 milyar dolara yükseldi. Diğer bir deyişle ABD ile Çin arasındaki ticaret hacmi 37 yıl içinde 116 kattan fazla arttı. Çin, Amerika'nın en büyük ithalat pazarı. Buna ek olarak, Çin 2015 yılında Kanada'yı ilk kez geçtiği için Çin, Amerika'nın en büyük kargo ticaret ortağı olmuştur (Zhu Z, Yang Y ve Feng S. 2018).
Özet (Çeviri)
Global economy works best when goods, services, people, capital, and ideas flow freely and openly across national boundaries (Tan D, and Chen C 2019). The current economic boom and prosperity that we are enjoying is due to a large part, the benefits of international trade and the globalization of cross-border trade (Tan D, and Chen C 2019). Although trade among nations makes the involved parties and the whole world better off, yet its prone to one of the most disputable of political issues both domestically and between governments (McDonald B. 2018). As top number one and two countries in the world in terms of economic volume, the trade frictions between U.S. and China was always a matter of disagreement between the two nations as it was an a topic of discussion among the scholars and researchers (Zhu Z, Yang Y, and Feng S. 2018). .Since they established diplomatic relations in 1979, Sino-US trade volume developed rapidly, particularly after China joined the United Nations. Their total trade increased from $5 billion in 1980 to $583.7 billion in 2017. In other words, the trade volume between U.S and China increased more than 116 folds within a period of 37 years. China is the American biggest import market. In addition, since China surpassed Canada in 2015 for the first time, China has been the American largest cargo trading partner (Zhu Z, Yang Y, and Feng S. 2018).