Konka bülloza cerrahisinde lateral rezeksiyon ve crushıng tekniklerinin koku alma üzerine etkisi
The effect of lateral concha resection and concha crushing techniques on olfactory function at concha bullosa surgery
- Tez No: 460147
- Danışmanlar: DOÇ. HÜSAMETTİN YAŞAR, DR. REŞİT MURAT AÇIKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Konka bülloza, konka içinde hava bulunması ile karakterize bir anatomik varyasyondur. Konka bülloza özellikle osteomeatal kompleks (OMK) obstruksiyonu sonucu paranazal sinüs enfeksiyonlarına ve nazal obstrüksiyona neden olur. Orta konka mukozasında koku nörofibrilleri olduğuna dair literatürde çalışmalar mevcuttur . Bu çalışmamızda konka bülloza cerrahisinde kullanılan crushing ve lateral rezeksiyon tekniklerinin koku üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Plan: Prospektif, Klinik çalışma Hastalar ve Yöntem: Araştırmaya Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2016 Ocak ve 2017 Ocak arası konka bülloza tanısı nedeniyle operasyon planlanan, erişkin yaş gurubundaki hastalar dahil edilmiştir. Hastalara operasyon öncesi ve operasyon sonrası 3. ayda koku testi, PNIF(peak nasal inspiratory flowmeter), SNOT-22 (sinonasal outcome test 22) ve VAS (visual analogue scale) uygulanmıştır. Sonuçlar preoperatif ve postoperatif kendi içinde ve 2 grup arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya % 45.4'ü (15) kadın, % 54.5'i (18) erkek 33 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 29.6 (18-48) idi. . Çalışmaya katılan 10 (%30.3) hastanın sağ tarafta, 13 hastanın (%39.3) sol tarafta konka büllozası mevcuttu, 10 (%30.3) hastanın konka büllozası bilateral izlendi. Tüm gruplarda SNOT-22, PNIF ve VAS skorlarında iyileşme saptandı. Lateral rezeksiyon grubunda koku tanıma skorlarında iyileşme gözlendi, fakat gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. n-Butanol eşik değerlerde ise değişiklik izlenmedi. Sonuç: Lateral rezeksiyon ve crushing tekniklerinin konka bülloza operasyonlarında koku üzerine negatif etkisi bulunmamaktadır. Semptomatik hastalarda konka bülloza cerrahisi nazal şikayetlerde olumlu yönde sonuç vermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Concha bullosa is an anatomical variation , characterised by air filled concha. Concha bullosa cause paranasal sinus infections and nasal obstruction by especially obstructing osteomeatal complex (OMC). According to recent literature, middle concha mucosa membranes have olfactory neurofibrils. In our study, we investigate the impact of routinely used concha bullosa surgery techniques, crushing and lateral resection, on olfactory function. Plan: Prospective , Clinical study Material and Method: Patients who were in adult age group and planned surgery for concha bullosa in Haseki Research and Training Hospital between 2016 January-2017 January were included in the study. Patients were applied preoperatively and post operatively (3.month) odor test, PNIF (peak nasal inspiratory flowmeter), SNOT-22 (sinonasal outcome test 22) and VAS(visual analogue scale).The results were compared statistically preoperatively and postoperatively in each group and between two different groups. . Results: 33 patients, 15 female(% 45.4) and 18 male (% 54.5), included in the study, . The mean value of patients age was 29.6 (18-48). 10 patients(%30.3) had concha bullosa right side of the nasal cavity, 13 patients(%39.3) had concha bullosa left side and 10 patients 10 (%30.3) had bilateral concha bullosa in our study. In all groups , improvements were obtained in SNOT-22, PNIF and VAS scores. In lateral resection group, improvement was obtained in odor identifying score. There was no statistically significance between the groups. There was no change in n-Butanol threshold levels. Conclusion: There is no negative effect of lateral resection and crushing techniques in concha bullosa surgery on olfactory function. Concha bullosa surgery provide positive outcomes regarding nasal complaints in symptomatic patients.