İkiuçlu bozuklukta grup psikoeğitiminin hastalık belirtileri, içgörü, tedavi uyumu ve işlevsellik üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of group psychoeducation on symptoms of illness, insight, treatment compliance and functionality in bipolar disorder patients
- Tez No: 460156
- Danışmanlar: UZMAN SEHER OLGA GÜRİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Giriş ve Amaç: İkiuçlu duygudurum bozukluğu kronik seyirli, psikososyal bozulma ve yeti yitimine yol açabilen bir rahatsızlıktır. İkiuçlu bozukluk hastalarında farmakolojik tedaviler hastalık belirtilerini düzeltmekte ancak işlevsellikteki kayıplar, içgörü ve tedaviye uyumdaki yetersizliklere yönelik psikoeğitimin yararlı olabileceği düşünülmektedir. Yöntem: Bu çalışmada, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ikiuçlu bozukluk hastalarına uygulanan grup psikoeğitimi programının, mani ve depresyon belirtileri, işlevsellik, içgörü ve tedavi uyumu üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 30 hastaya psikoeğitim verilmiş, 30 hastanın poliklinikte rutin takiplerine devam edilmiştir. Gruplar arasında sosyodemografik ve klinik özellikler, HAM-D, YMRS, BBİ, KGI, IGD, Morisky tedaviye uyum, İÜBDÖ puanları açısından karşılaştırma yapılmıştır. Sonuçlar SPSS 22.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Psikoeğitim alan hastalarda depresyon ve mani belirtilerinde değişim olmadığı, genel işlevsellik düzeyi, içgörü, ve tedavi uyumunda artış olduğu, damgalanma, içe kapanıklık, günlük işlevsellik alanlarında düzelme olduğu, kontrol grubunda ise depresyon ve mani belirtilerinde artış olduğu, içgörü, tedavi uyumu, arkadaş ilişkileri, toplumsal ilişkiler, günlük işlevsellik alanlarında azalma olduğu saptanmıştır. Psikoeğitim ve kontrol gruplarında inisiyatif alma ve mesleki işlevselliğin artmış olduğu ancak mesleki işlevsellikteki artışın psikoeğitim alanlarda daha fazla olduğu saptanmıştır. Tartışma ve Sonuç: İkiuçlu bozukluk tedavi kılavuzlarında psikososyal müdahaleler önerilmektedir. Psikososyal müdahalelerin kısa ve uzun dönem etkileri ile kombine uygulamaların etkinliğini belirlemeye yönelik daha fazla sayıda çalışma yapılması, ülkemizde de psikososyal müdahalelerin yaygınlaştırılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Bipolar mood disorder is a chronic illness that can lead to psychosocial impairment and loss of function. Pharmacological treatments improve the symptoms in bipolar disorder patients but it is thought that psychoeducation may be useful for the deficits in functioning, insight and treatment compliance. Method: In this study, we aimed to investigate the effects of group psychoeducation program on the symptoms of mania and depression, functioning, insight and treatment compliance applied to patients with bipolar disorder at the Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. In our study, 30 patients were given psychoeducation, and 30 patients continued their routine follow-up at the outpatient clinic. Sociodemographic and clinical features, HAM-D, YMRS, BBI, CGI, IGD, Morrisky treatment compliance and İÜBDÖ scores were compared among the groups. The results were analyzed using SPSS 22.0. Findings: Psychoeducational patients were found to have no change in depression and mania symptoms, increase in level of general functioning, insight, and treatment compliance and improvement in stigma, inactivity, and daily functional areas, the control group had increased depression and mania symptoms, decreased insight, treatment compliance, friendship, social relations, daily functional areas. Psychoeducation and control groups were found to have increased initiative and occupational functioning, but the increase in occupational functioning was found higher in psychoeducation group. Discussion and Conclusion: Psychosocial interventions in bipolar mood disorder are suggested in treatment guidelines. It is suggested that more studies should be done to determine the effectiveness of psychosocial interventions in short or long term and the effectiveness of combined treatments and dissemination of psychosocial interventions in our country.