Serebral palsili çocuklarda alt ekstremite botilinum toksin enjeksiyonu sonrası uygulanan robot yardımlı yürüme eğitimi ile konvansiyonel fizik tedavi yöntemlerinin etkinliklerininkarşılaştırılması
- Tez No: 460160
- Danışmanlar: UZMAN MEHTAP AYKAÇ ÇEBİÇCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç:Konvansiyonel fizik tedavi Serebral palsili (SP) çocuklarda yıllardan beri uygulanan temel tedavi yöntemidir. Spastisitesi olan hastalarda bu tedaviye eklenen botilinum toksin enjeksiyonu tedavinin etkinliğini artırmakta ve konvansiyonel fizik tedavinin ayrılmaz parçası haline gelmektedir.Robot yardımlı yürüme eğitimi ile ilgili araştırmalar teknolojideki gelişmeyle birlikte artmaktadır ve konvansiyonel fizik tedavi uygulamalarından üstün olup olmadığı merak konusudur.Biz bu çalışmamızda alt ekstremitebotilinum toksin enjeksiyonu yapılan SP tanılı hastalarda konvansiyonel fizik tedavi ile robot yardımlı yürüme eğitiminin, etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Metod: SP tanısı ile takip edilen,kliniğimizde son bir ayiçinde alt extremite botulinum toksin enjeksiyonu yapılmış toplam 28 hasta 2 gruba randomize edildi. Grup 1'e konvansiyonel fizik tedavi metodları, grup 2'ye ise robot yardımlı yürüme eğitimi, uygulandı. Her iki gruba da günlük 30 dk, haftada 5 seans, toplamda 15 seans tedavi verildi. Hastalar tedaviden önce ve tedaviden sonra olmak üzere eklem hareket açıklığı ölçümü, modifiye ashworth skalası, kaba motor foksiyonel sınıflama sistemi (GMFCS), Berg denge skalası, pediatrik fonsiyonel bağımsızlık ölçümü ve Edinburgh görsel yürüme skalası ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Conventional physical therapy Cerebral palsy (SP) is the main treatment method that has been used in children for years. In patients with spasticity, botulinum toxin injection added to this treatment increases the efficiancy and becomes an integral part of conventional physical therapy. Research on robot assisted walking training is increasing with the development of technology and it is a question of whether it is superior to conventional physical therapy applications.In this study, we aimed to compare the effectiveness between robot-assisted walking training and conventional physical therapy in patients with cerebral palsy who underwent botulinum toxin injection. Materials and Methods: A total of 28 patients who were injected with botulinum toxin within the last month following the diagnosis of cerebral palsy were randomized into 2 groups. Conventional physical therapy methods were applied to group 1 and robot assisted walking training was applied to group 2.Both groups were treated 30 minutes per day, 5 sessions per week, 15 sessions in total.Patients were assessed by preoperative and posttreatment measures of joint range of motion, modified Ashworth scale, the Gross Motor Function Classification System (GMFCS), Berg balance scale, The Functional Independence Measure for Children (WeeFIM) and Edinburgh Visual Gait Score.