Ayak bileği yaralanmalarında Ottawa ayak bileği kriterleri ve Leiden ayak bileği kriterleri karşılaştırılması
Comparison of ottawa footwear criteria and leiden footwear criteria in footwear wipes
  1. Tez No: 460159
  2. Yazar: FEVZİ BİRCAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EVVAH KARAKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, İlk ve Acil Yardım, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ayak bileği yaralanmaları acil servise başvuru nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir. Tanıya gidilirken öykü ve fizik muayene ile birlikte önemli oranda radyolojik görüntüleme de kullanılmaktadır. Gereksiz görüntüleme oranlarını azaltmak için tüm dünyada yardımcı algoritmalar geliştirilmiştir. Bu algoritmalar arasında OAK ve LAK en sık kullanılan yöntemlerdendir. Biz bu çalışmada acil servise başvuran ayak ve ayak bileği yaralanmalı hastalarda Ottawa ayak bileği ve Leiden ayak bileği kurallarının duyarlılık ve özgüllüklerini karşılaştırmayı ve toplumumuzdaki kullanılabilirliğini incelemeyi amaçladık. Bu çalışma Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 01.06.2016-31.12.2016 tarihleri arasında ayak bileği travması sebebiyle başvuran olgularda retrospektif olarak yapıldı. Olguların yaş, cinsiyet, başvuru süresi, travma mekanizması (eversiyon, inversiyon yaralanması ya da bunların dışında ki mekanizmalarla ayak, ayak bileğinin maruz kaldığı travmalar) ve travma şekilleri, OAK (4 adım atabilmesi, lateral malleolda, medial malleolda, naviküler kemik üzerinde ve 4-5 ayak parmaklarındaki hassasiyet varlığı), LAK (deformite, instabilite, krepitasyon varlığı, muayenede adım atamama, posterior tibial arter nabzının alınamaması veya zayıflaması, malleoller veya 5. metatarsta palpasyonla hassasiyet olması, malleoller veya 5. metatarsta şişlik olması, aşil tendon ağrısı veya şişliği ve hasta yaşının 10' a bölünmesi ile elde edilen değer) kriterleri karşılaştırıldı. Veriler analizinde Kolmogorov Simirnov, Student-t Test, Pearson ki-kare testi ve Fisher's kesin ki-kare testleri kullanıldı. Olguların yaş ortalaması 33,7 yıl olup, fraktürü olan hastaların yaş ortalamaları daha yüksekti (p0,05). Olgularda fraktür oranı %26,6 olup, en sık fraktür bölgesinin lateral malleoldeydi.
Özet (Çeviri)
Ankle injury has an important place among the reasons of admission to emergency service. A considerable amount of radiological investigations are used for diagnosis with history and physical examination. Supporting algorithms are developed all around the world in order to decrease the number of unnecessary radiological investigations. Among these algorithms, Ottawa ankle rules and Leiden ankle rules stands the most frequent used methods. In this study, we aimed to compare the sensitivity and specificity of the Ottawa ankle and Leiden ankle rules in patients with injured foot and ankle injuries, and to investigate their usefulness in our society. This study was retrospectively performed in cases of ankle trauma between 01.06.2016 - 31.12.2016 in Ankara Numune Education and Research Hospital Emergency Medical Clinic. The cases were compared with age, gender, duration of application, trauma mechanism (trauma of trauma to the foot, ankle with mechanisms such as eversion, inversion injury, or external mechanisms), trauma patterns, Ottawa ankle rules (taking 4 steps, presence of tenderness in lateral malleoli, medial malleoli, navicular bone and 4-5 toes.) and Leiden ankle rules (Deformity, instability, presence of crepitation, do not stepping on the exam, inability to take or weaken the posterior tibial artery pulse, malleol or 5th metatarsal sensitivity, malleoller or 5th metatarsal swelling, achilles tendon pain or swelling and the value obtained by dividing the patient's age by 10) criteria. Kolmogorov Simirnov, Student-t Test, Pearson Chi-square test and Fisher's exact chi-square tests were used in the data analysis. The mean age of the cases was 33.7 years and the mean age of fractured patients was higher (p 0.05).