Küretaj adenoidektomi ve endoskopik mikrodebrider adenoidektomi sonrası çocuklarda erken dönem orta kulak basınç değişikliklerinin karşılaştırılması
The comparison of early middle ear pressure changes in children after performed curettage adenoidectomy and endoscopic microdebrider adenoidectomy
- Tez No: 460161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇUKUROVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Konvansiyonel küretaj adenoidektomi ile mikrodebrider ile yapılan endoskopik adenoidektomi yöntemleri, güvenlilik ve etkililik yönünden karşılaştırılması amaçlandı. Çalışma, prospektif, tek-kör randomize kontrollü çalışma olarak planlandı. Adenoid hipertrofisi nedeniyle ameliyat planlanan, her iki kulakta ameliyat öncesi Jerger sınıflandırılmasına göre A tipi timpanogramı olan rastgele 60 çocuk hasta çalışmaya dahil edildi. Üçüncü basamak eğitim ve araştırma hastanesinde Ekim 2016 – Aralık 2016 tarihleri arasında küretaj adenoidektomi ve endoskopik mikrodebrider adenoidektomi ameliyatları tek cerrah tarafından yapıldı. Ameliyatlar cinsiyet dağılımı ve sayı açısından eşit iki hasta grubuna uygulandı. Her iki yöntem, cerrahi sonrası erken dönem orta kulak basınç değişiklikleri, cerrahi süre, operasyon esnasında ve sonrasında komplikasyon durumları ve cerrahi sonrası ağrı durumları yönünden karşılaştırıldı. Cerrahi süre ve komplikasyon yönünden yöntemler arasında belirgin farklılık yoktu. Ameliyat sonrası yapılan timpanometrik incelemelerde orta kulak basınç pik değerlerinde istatistiksel anlamlı farklılıklar elde edildi. Ayrıca ameliyat sonrası ağrı değerlendirilmelerinde, mikrodebrider ile yapılan endoskopik adenoidektomide anlamlı derecede daha az ağrı saptandı. Sonuçta, endoskopi eşliğinde mikrodebrider ile yapılan adenoidektomi küretaj adenoidektomi kadar güvenli ve hızlı; ancak ona göre daha kontrollü ve çevre dokulara daha az invaziftir.
Özet (Çeviri)
Comparison of conventional curettage adenoidectomy and endoscopic adenoidectomy with microdebrider in terms of safety and efficacy was aimed. The study was planned as a prospective, single-blind randomized controlled trial. Sixty randomized pediatric patients with type A tympanogram according to Jerger classification in both ears before surgery, who were scheduled for surgery due to adenoid hypertrophy, were included in the study. Curettage adenoidectomy and endoscopic microdebrider adenoidectomy operations were performed by a single surgeon in the tertiary training and research hospital between October 2016 and December 2016. The surgeries were applied to two groups of patients that were equal in gender distribution and number. Both methods were compared in terms of postoperative early middle ear pressure changes, duration of surgery, complications during and after the operation, and postoperative pain. There was no significant difference between the methods in terms of duration of surgery and complications. Statistically significant differences were found in postoperative middle ear pressure peaks in tympanometric examinations. In the postoperative pain assessments, less pain was also detected in the endoscopic adenoidectomy with microdebrider. As a result, endoscopic adenoidectomy with microdebrider is safe and fast as curettage adenoidectomy; but may be more controlled and less invasive to the surrounding tissues.