Hipofiz adenomlarında endoskopik endonazal transsfenoidal cerrahinin geç dönem sinonazal komplikasyonlarının mikroskobik transnazal transsfenoidal cerrahi ile karşılaştırılması
Comparison of late postoperative sinonasal complications of endoscopic endonasal transsphenoidal surgery with microscopic transnasal transsphenoidal surgery in pituitary adenomas
- Tez No: 460210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR GÜNALDI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Hipofiz adenomlarında endoskopik endonazal transsfenoidal cerrahi yöntemle, mikroskobik transnazal transsfenoidal cerrahi yöntemin geç dönem sinonazal komplikasyonlarını karşılaştırmak. Yöntem: Kliniğimizde endoskopik endonazal transsfenoidal yolla 2014-2016 (ilk yarısı) yılları arasında ameliyat edilmiş 32 hipofiz adenomu tanılı hasta ile 2007-2014 yılları arasında kliniğimizde mikroskobik transnazal transsfenoidal yolla ameliyat edilmiş 31 hipofiz adenomu tanılı hastanın geç dönem sinonazal komplikasyonları Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından yapılan endoskopik sinonazal muayene ile saptanıp karşılaştırıldı. Bulgular: Mikroskobik grupta 31 olgunun 22'sinde (%71) sinonazal patoloji saptanırken 9 olguda (%29) sinonazal patoloji saptanmadı. Mikroskobik gruptaki 31 olgunun 12'sinde (%38,7) nazal septum perforasyonu, 13'ünde (%42) nazal kavitede sineşi, 3 olguda anosmi, 2 olguda hiposmi ve 1 olguda semer burun deformitesi saptandı. Endoskopik gruptaki 32 olgunun 19'unda (%59) sinonazal patoloji saptanırken 13 olguda (%41) sinonazal patoloji saptanmadı. Endoskopik gruptaki 32 olgunun 2'sinde (%6) nazal septum perforasyonu, 8'inde (%25) nazal kavitede sineşi, 1 olguda anosmi, 11 olguda hiposmi, 4 olguda enfeksiyon bulgusu tespit edildi. Sonuç: İki cerrahi tekniğin geç dönem toplam sinonazal komplikasyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptamadık. Mikroskobik yöntemde septum perforasyonu oluşmasını ve özellikle septumun orta bölümünde perforayon oluşmasını endoskopik tekniğe göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek oranda saptadık. Endoskopik teknikte mikroskobik tekniğe göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek oranda hiposmi saptadık. Bunların dışında geç dönemde sineşi, anosmi, deformite ve sinüzit görülmesi açısından her iki teknik arasında anlamlı fark saptamadık.
Özet (Çeviri)
endonasal transsphenoidal surgery and microscopic transnasal transsphenoidal surgery in pituitary adenomas. Method: In our clinic, late postoperative sinonasal complications of thirty-two patients diagnosed with pituitary adenoma, who underwent endoscopic endonasal transsphenoidal surgery between 2014-2016 (first half) and thirty-one patients diagnosed with pituitary adenoma who underwent microscopic transnasal hypophyseal surgery between 2007-2014, ear nose and throat specialistt performed by sinonasal endoscopic examination were compared to detected by. Results: In the microscopic group, sinonasal pathology was found in 22 (71%) of 31 cases and there was no sinonasal pathology in 9 (29%). In the microscopic group 12 (38,7%) of the 31 cases had a perforated nasal septum, synechia of the nasal cavity in 13 (42%), anosmia in 3, hyposomia in 2, and saddle nose deformity in 1 were detected. In the endoscopic group, sinonasal pathology was found in 19 (59%) of the 32 cases and no sinonasal pathology was found in 13 (41%). In the endoscopic group, nasal septum perforation in 2 (6%) of the 32 cases, 8 (25%) synechia of the nasal cavity, 1 case of anosmia, 11 cases of hyposmia and 4 cases of infection were detected. Conclusion: We did not find any statistically significant difference between the late period total sinonasal complications of the two surgical techniques. We found septum perforation in the microscopic technique and especially the formation of perforation in the middle part of the septum statistically significant with a higher rate than the endoscopic technique. We found hyposmia in the endoscopic technique statistically significant with a higher rate than the microscopic technique. Apart from these, we did not find any significant difference between the two techniques in terms of late period synechia, anosmia, deformity and sinusitis.