Ventral kafa tabanının endoskopik ve mikroskobik cerrahi anatomisi
Endoscopic and microscopic anatomy of the ventral skull base surgery
- Tez No: 460211
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Bu tezde amacımız, endoskopik ve mikroskobik yaklaşımlar temelli anterior ve anterolateral (ventral) kafa tabanının cerrahi anatomisini ortaya koymaktır. Aynı zamanda yaklaşımlar sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek için cerrahi koridorlardaki vasküler ve nöral dokuların anatomik ilişkisini ortaya koymak, daha önce tanımlanmış nirengi noktaları arasındaki ilişkileri tespit etmektir. Gereç-Yöntem: Sunulan çalışma Ekim-Aralık 2016 tarihlerinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikronöroşirürji ve Nöroanatomi Laboratuarında gerçekleştirilmiştir. 4 erkek, 3 kadın olmak üzere toplam 7 adet silikon boya enjekte edilmiş kadavra üzerinde çalışıldı. Her yaklaşım sırasında kafa tabanı ve ilişkili anatomik yapılar fotoğraflanarak 3 boyutlu görüntüler elde edildi. Bulgular: Kadavralarda sfenoid sinüs, kavernöz sinüs, Meckel kovuğu, petröz apeks, juguler foramen, anterior kranioservikal bileşke bölgelerine cerrahi yaklaşımlar uygulandı. Yaklaşımların anatomik özellikleri ve limitasyonları ortaya kondu. Sonuçlar: Endonazal kafa tabanı lezyonları için anatominin ventral yönden anlaşılması, cerrahi çıkarım için en önemli adımlardan biridir. Anatomik verileri cerrahi sırasında kullanacak hekimler, kadavraların doku yapısının farklılığını ve kadavra çalışmalarında kanama olmadığını unutmamalıdırlar. Kafa tabanının ventral anatomisi anlaşılıp sınırlar ortadan kalktıkça, endonazal yaklaşımın kafa tabanı lezyonlarında standart yöntem haline gelmesi olasıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The overall objective of this thesis is to reveal surgical anatomy of anterior and anterolateral skull base based on endoscopic and microscopic approaches. It is also aimed at defining anatomical relations of vascular and neural tissues to prevent possible complications during these approaches as well as establishing the relations between predefined anatomical landmarks. Materials and Methods: This study has been conducted at Microneurosurgical Neuroanatomy Laboratory of Cerrahpaşa Medical School between October and December 2016. A total of 7 cadavers (4 males, 3 females) injected with silicone paint were studied. Throughout each of the neurosurgical approaches, skull base and related anatomical structures were photographed and 3D images were obtained. Results: Surgical approaches to sphenoid sinus, Meckel's cave, petrous apex, juguler foramen and anterior craniocervical junction were performed. Anatomical specifications and limitations of applied approaches were presented. Conclusons: Understanding the anatomy of skull base from a ventral perspective is crucial for surgical removal of endonasal skull base lesions. Surgeons must keep in mind that the cadavers have different tissue characteristics and unlike the operations, there will be no bleeding during cadaveric studies. As the ventral anatomy of the skull base is further understood and the limitations are removed, endonasal method is likely to become the standard approach for skull base lesions.