İnternet oyunu oynama bozukluğu olan ergenlerde psikiyatrik eşhastalanım varlığı ve dürtüselliğin incelenmesi
Investigation of psychiatric comorbidity and impulsivity in adolescent diagnosed with internet gaming disorder
  1. Tez No: 460209
  2. Yazar: MELİKE TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KARAÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: İnternet oyunları oynama son yıllarda hızlı bir artış göstermiştir. İnternet oyunlarıyla ilgili problemlere odaklanılsa da internet oyunu oynama bozukluğu (İOOB) ile ilişkili psikiyatrik eş hastalanım ve dürtüselliği inceleyen az sayıda çalışma vardır. Bildiğimiz kadarıyla literatürde, İOOB tanısı alan ergenlerde psikiyatrik eş hastalanımın yarı yapılandırılmış bir görüşme çizelgesi ile değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, İOOB tanısı olan ergenlerde dürtüselliği ve yarı yapılandırılmış bir görüşme çizelgesi ile psikiyatrik eş hastalanımı araştırmayı amaçlamaktadır. YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Polikliniği'ne başvuran, 12-18 yaş arasında, ilaç kullanmayan, İOOB için DSM-5 kriterlerini karşılayan 52 ergen alınmıştır. Kontrol grubu ise 47 ergenden oluşmuştur. Psikiyatrik değerlendirme“Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli”kullanılarak yapılmıştır. Ek olarak olgu ve kontrol grupları ayrıntılı sosyodemografik formla, internet ve oyun oynama alışkanlıkları için İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Oyun Bağımlılığı Ölçeği, dürtüsellik değerlendirmesinde Barratt Dürtüsellik Ölçeği, eş hastalanım şiddetini belirlemek için Çocuklar için Depresyon Ölçeği ile Çocuk ve Ergenler için Sosyal Fobi Ölçeği kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmada 52 İOOB olgusu ve 47 kontrol değerlendirildi. Çalışma grubunun yaş ortalaması 14.54±1.68, kontrol grubunun yaş ortalaması 14.13±1.54 idi. Çalışmaya katılan İOOB olgularının %92'sinde en az bir tanı saptanmıştır. En sık saptanan tanılar sırasıyla dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (%48), sosyal anksiyete bozukluğu (%44), depresif bozukluk (%38) ve karşıt olma karşı gelme bozukluğu (%29) olmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Online gaming has defined rapidly within recent years. Even if studies focus on problems related with online gaming, there are few research on the psychiatric comorbidity and impulsivity in Internet Gaming Disorder (IGD). To our knowledge, in the literature, there are not any study that has investigated psychiatric comorbidity in adolescents with IGD using a semi-structured interview. The present study aimed to investigate impulsivity and psychiatric comorbidity in adolescents with IGD using a semi-structured interview and comparison with controls. METHOD: All cases were taken from adolescents admitted to the outpatient unit of the Child and Adolescent Psychiatry Clinic of Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatric and Neurological Disorders. Case group was 52 adolescents between 12-18 years old, who met DSM 5 criteria for IGD and drug-naive. Control group was 47 adolescents at similar ages . Psychiatric assesment was established by using the Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia Present and Lifetime Version. In addition evaluation of the case and control groups were made with sociodemographic form, Internet Addiction Scale and Game Addiction Scale for internet and gaming habits, Barratt Impulsivity Scale-11 to assess impulsiveness, Children's Depression Inventory and Social Phobia Scale for Children and Adolescent to determine of severity comorbid diseases. RESULTS: In the study, 52 IGD cases and 47 control cases were evaluated. The average age of IGD group was 14.54±1.68 and the average age of control group was 14.13±1.54. 92% of subjects participated in this study had at least one psychiatric comorbidity. The most common diagnosis were attention deficit and hyperactivity (48%), social phobia (44%), depressive disorder (38%) and oppositional defiant disorder (29%). The total and subscale scores of impulsivitiy were significantly higher in the case group than control group. CONCLUSION: High rates of psychiatric comorbidity and impulsivity were found in adolescents with IGD. Because of the presence of psychiatric comorbidity and impulsivity in IGD may affect the management and prognosis. Furthermore the excessive gaming decreases by the treatment of comorbidity. Therefore, psychiatric assesment in this population should include that for other psychiatric disorders.