Orta ve ağır bronkopulmoner displazi tanılı prematürelerin okul çağındaki kardiyak ve pulmoner fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac and pulmonary functions during school age of prematures with medium and severe bronchopulmonary dysplasia diagnosis
- Tez No: 460215
- Danışmanlar: UZMAN SULTAN KAVUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş: Bu araştırmada yenidoğan yoğun bakım ünitemizde izlenen orta, ağır Bronkopulmoner displazi tanısı alan steroid tedavisi verilen prematürelerin okul çağında solunum ve kardiyak fonksiyonlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Bronkopulmoner Displazi tanısı ile izlenen 32 gebelik haftasından küçük ve 1500 gramın altında doğan prematürelerle, benzer gebelik haftası ve doğum ağırlığında olan ancak BPD tanımlanmayan prematüre çocuklar karşılaştırıldı. Ekokardiyografik Mmode ve PW doppler ile sistolik ve diyastolik fonksiyonlar değerlendirildi. Hastalara solunum fonksiyon testleri yapıldı. 24 saatlik Holter EKG ile kalp hızı değişimleri ve ritim değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubunda 30 olgu(17erkek 13kız), kontrol grubunda 20 olgu(11erkek 9kız) vardı. BPD grubunun gebelik haftası kontrol gruplarına göre belirgin düşük saptandı. BPD'li olgular ile kontrol grubu karşılaştırılğında pulmoner arter diyastolik ön akımı hızları ortalaması arasında istatistiksel farklılık bulundu. BPD'li çocuklar ile kontrol grubu karşılaştırıldığında sağ ventrikülün atriyum kasılmasına bağlı geç doluşu(A), sağ ventrikülün erken hızlı doluşu ile atriyum kasılmasına bağlı geç doluşu oranı(E/A), izovolümetrik kontraksiyon velositesi(VK) ve deselerasyon zamanı(DECt) ortalamaları istatistiksel anlamlı bulundu. Olguların holter ekg'lerinde BPD'li grup ile kontrol grup maximum QTC ve maximum QT değerleri arasında anlamlı farklılık saptandı. BPD'li grup ile kontrol grup arasında zorlu vital kapasite(FVC), zorlu ekspirasyonun birinci saniyesinde atım volümü(FEV1) ve zorlu ekspirasyonun ilk ve son ¼ 'lük kısımları arasında kalan akım hızı değerleri(PEF2575) anlamlı farklılık saptandı. Sonuç: Bu araştırmada değerlendirilen E/A oranında azalma ve pulmoner arter geç diyastol öne akım hızının artması asemptomatik BPD'li olgularda önemli bir kardiyak belirteçtir. Bu nedenle BPD'li çocukların okul çağında bu kardiyak belirteçler kullanılarak solunum foksiyon testi ile birlikte taranması önemlidir.
Özet (Çeviri)
AIM:The purpose of this study was to evaluate the respiratory and cardiac functions of premature infants who were treated with steroid treatment for moderate to severe bronchopulmonary dysplasia in neonatal intensive care unit METHODS:Premature infants with bronchopulmonary dysplasia born less than 32 gestational weeks and 1,500 grams were compared with premature infants without BPD with similar gestational weeks and birth weights. Systolic and diastolic functions were evaluated with echocardiographic Mmode and PW doppler. Patient respiratory function tests were performed. Heart rate changes and rhythm were assessed with a 24-hour Holter ECG. RESULTS:There were 30 cases (17 men, 13 women) in the study group and 20 cases (11 men 9 women) in the control group. In BPD group gestational week was significantly lower than control group.There was a statistically significant difference between the BPD cases and the control group in terms of the mean pulmonary artery diastolic preflow velocities. Compared with children with BPD, the right ventricular atrial contraction-related late filling (A), right ventricular premature filling and late filling due to atrial contraction (E / A), isovolumetric contraction velocity (VK) and deceleration time (DECt) averages Statistically significant. Significant differences were found between BPD group and control group with maximum QTC and maximum QT values in holter ECGs of the cases.Significant differences were found forced vital capacity (FVC), pulse volume in the first second of forced expiration(FEV1) and flow rate values between the first and last ¼ parts of forced expiration (PEF2575)between the BPD group and the control group.CONCLUSION: Decreased E / A ratio and increased pulmonary artery late diastolic anterior flow velocity evaluated in this study is an important cardiac marker in the case of asymptomatic BPD. For this reason, it is important that children with BPD be screened with respiratory function test using these cardiac markers in school age.