Juvenil idipatik artritli hastalarda solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Assessment of respiratory function in patients with juvenile idiopathic arthritis
- Tez No: 460214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKTAY AYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çocukluk çağının en sık görülen kronik romatolojik hastalığı olan juvenil idiopatik artrit hastalığı birçok organ ve sistemi tutabilmektedir.Akciğer tutulumu da bu hastalığın önemli morbidite sebepleri arasında yer almaktadır.Bu çalışmada juvenil idiopatik artritli hastalarda solunum fonksiyon testi değerlendirilmesi ile hastalığın akciğer fonksiyonlarında yapmış olduğu etki hakkında bilgi sahibi olmak amaçlanmıştır. Metod: Bu çalışma Uluslararası Romatoloji Birliği kriterlerine göre tanı almış juvenil idiopatik artiritli hastalar ve kontrol grubu arasında yürütülmüş prospektif bir çalışmadır. Çalışmaya 52 JİA tanılı hasta ve 73 kontrol grubu olmak üzere 125 kişi dahil edildi. Hastaların cinsiyeti, hastalığın başlangıç yaşı, hastalığın tanı yaşı, hastaların takip süreleri, takip türesince aldığı tedaviler, hastaların tam kan sayımları eritrosit sedimentasyon hızı , C-reaktif protein, anti nükleer antikor, romatoid faktör, anti CCP tetkik sonuçlarına bakıldı. Solunum Fonksiyon Testi ise hem hasta hem de kontrol grubuna yapılarak, FEV1,FVC, FEV1/FVC,PEF ve FEF2575 değerleri elde edildi.Elde edilen bu değerler kontrol grubu ve hastaların kendi içerisinde karşılaştırıldı. Bulgular: 52 kişilik hasta grubumuzun 24'ü erkek (%46,2) 28'i kızdı(%53,8). Hastalar toplu olarak değerlendirildiğinde Juvenil İdiopatik Artrit'li hastalar ile kontrol grubunun arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görüldü (p>0,05).Erkeklerin FEV1/FVC ortalaması (105,71±7,96), Kızların FEV1/FVC ortalamasından (101,57±8,36) anlamlı derecede daha yüksek bulundu.(p:0,0230,05). Jia Tipi, Poliartiküler Jia olanlar ve diğerleri arasında hiçbir değişken bakımından anlamlı bir fark bulunamadı. (p>0,05). Tanı yaşı 10 ve 10 dan küçük olanların FEV1 ortalaması (98,45±11,88), tanı yaşı 10 dan büyük olanların FEV1 ortalamasından (107,57±9,99) anlamlı derecede daha düşük bulundu (p:0,004
Özet (Çeviri)
Aim of the research: Juvenile Idiopathic Arthritis, mostly seen as a chronic illness during childhood, can be involved in many organs and systems. Pulmonary involvement is one of the important morbidity reasons of this illness. The aim of this research is to be informed about the effect of Juvenile Idiopathic Arthritis on pulmonary function through the evaluation of respiratory function test. Method: This is a perspective study, carried among Juvenile Idiopathic Arthritis patients who got diagnose from the International Rheumatology Association, and control groups. The study involves 125 people, 52 of which are JIA-diagnosed patients and 73 are the members of control group. Gender of the patients, ages at disease onset, ages at the diagnose of illness, period of patient tracking, treatments through the tracking, erythrocyte sedimentation rate in complete blood count, C-reactive protein, anti-nuclear antibody, rheumatoid factor, results of anti-CCP observations were examined during the research. Pulmonary function test was performed both on the patients and control group, and FEV1, FVC, FEV1/FVC, PEF and FEF2575 ratios were get. These ratios were compared in control group and among the patients. Findings: 24 of the patients (46,2%) were boys, and 28 of them (53,8%) were girls. In a collective comparison, no statistical difference (p>0,05) was found between Juvenile Idiopathic Arthritis patients and control group. Average of FEV1/FVC among boys is found far higher (105,71±7,96) tthan girls' (101,57±8,36). (p:0,0230,05) Those whose age at diagnosis are 10 or younger, have far less FEV1 average (98,45±11,88), than those older than 10 (107,57±9,99). (p:0,004