İyi kalitedeki embriyo transferi yapılmış normal cevaplı hastalarda endometrial kalınlığın ve paternin tedavi sonuçlarına etkisi
The effect of endometrial thickness and patern on treatment outcomes in normal responders with good quality embryo transfer
  1. Tez No: 460295
  2. Yazar: NAZİFE KARTAL KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinin başarısını sınırlayan faktörler tüm gelişmelere rağmen net olarak anlaşılabilmiş değildir. Endometrial reseptivitenin bunlardan birisi olduğu düşünülmektedir. Tedavi sonuçlarını öngörmede USG ile endometrial değerlendirmenin etkinliği tartışmalıdır. Bizim çalışmamızda tedavi sonuçlarını etkileyebilecek diğer parametreler standardize edilmeye çalışılarak endometrial kalınlık ve paternin gebeliği öngörmede etkin olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışmada Kasım 2010- Kasım 2016 arasında hastanemiz ÜYTE merkezinde ICSI siklusuna alınmış olan OPU ile 8-15 oosit elde edilmiş 755 hastanın dosyası taranmış, dahil etme kriterlerini karşılayan 101 siklus çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar hCG günü ve embriyo transferi gününde değerlendirilen endometrial kalınlıklarına göre EMT 14 mm olacak şekilde; ayrıca endometrial paternlerine göre trilaminar patern izlenenler ve izlenmeyenler olarak gruplara ayrılmıştır. Çalışmamızın bulgularına göre gebelik elde edilen ve edilemeyen gruplar arasında yaş, BMI, infertilite süresi, antral follikül sayısı, bazal EMT, bazal FSH, bazal E2 ve progesteron düzeyleri, stimülasyon süreleri, toplam gonadotropin dozları, elde edilen oosit sayıları, matür oosit sayıları, 2PN sayıları, hCG günü E2 ve progesteron düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. hCG günü endometrium kalınlığı ve paterni gebelik eldesi üzerine etkili gibi görünmemektedir. Transfer günü endometriumun ince olması gebelik başarısını olumsuz etkilerken; kalın olmasının yarattığı etki net değildir. Transfer günü endometrium paterni gebelik başarısına istatistiksel olarak anlamlı bir etki yapmamaktadır. Hastalara transfer edilen G1 ve G2 embriyolar arasında gebelik eldesi açısından anlamlı fark yoktur; G1 transfer yapılan hastaların gebelik elde edebilen hastalar içindeki oranı %72,1, G2 transfer yapılan hastaların oranı ise %27,9'dur. Bu oranlar değerlendirildiğinde G1 embriyo transferi biraz daha başarılı gibi görünmektedir. Gebelik elde edilen ve edilemeyen gruplarda 3.gün ve 5.gün transferleri açısından fark olmamakla birlikte 5.gün transferleri daha yüksek gebelik oranları ile birliktedir. Sonuç olarak, endometriumun USG ile değerlendirilmesinin fikir verici olmakla birlikte, prognostik değeri olmadığı anlaşılmaktadır. Sadece endometrium değerlendirilerek siklus iptali yapmak ya da siklusu ertelemek mantıklı değildir. Örneklem sayısı fazla, prospektif randomize çalışmalarla daha anlamlı sonuçlar alınabilir. Endometriumu moleküler düzeyde inceleyen çalışmalar geleceğe ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Factors limiting the success of assisted reproductive technologies are not clearly understood despite all the improvements. Endometrial receptivity is thought to be one of these factors. The predictive value of endometrial evaluation by ultrasonography is controversial. In our study, the value of endometrial thickness and pattern was assessed by standardizing other parameters that could affect treatment outcomes. In this study, results of a total of 755 ICSI cycles with 8-15 oocyte yield between November 2010 and November 2016 were evaluated. 101 patients who met the inclusion criteria were included in this study. Patients were divided into groups according to the endometrial thickness on the day of hCG and on the day of embryo transfer, as 14 mm. Patients were also divided into groups as trilaminar and non-trilaminar patterns on hCG day and transfer day. The age, BMI, duration of infertility, the number of antral follicles, basal EMT, basal FSH, basal E2 and progesterone levels, duration of stimulation, total gonadotropin doses, number of oocytes, number of mature oocyte, number of 2PN, the levels of E2 and progesterone on hCG day were not statistically different between pregnant and non-pregnant cycles. The endometrial thickness and pattern on hCG day were not different between pregnant and non-pregnant cycles either. Thin endometrium on the day of transfer has negative affect on pregnancy success, but the effect of thick endometrium is not clear. On the day of embryo transfer, the endometrial pattern has no statistically significant effect on pregnancy success. There was no significant difference in the pregnancy success rate between G1 and G2 embryos. The rate of G1 transfer in patients with pregnancy was 72.1% and the rate of G2 transfer was 27.9%. G1 embryo transfer seems to be a more successful when these rates are evaluated. In pregnant and non-pregnant groups, there is no difference in terms of the number of day 3 and day 5 transfers, and 5th day transfers are associated with higher pregnancy rates. As a conclusion, it is understood that evaluation of endometrium with ultrasonography does not seem to have a prognostic value. It is not reasonable to cancel or postpone cycle by evaluating endometrium alone. Further randomised controlled studies were needed to draw conclusions. Trials that study the molecular level of endometrium can shed light on the future.