Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan hastalarda endometriumda oluşturulan lokal hasarlanma etkilerinin ışık ve elektron mikroskobik incelenmesi
Tekrarlayan i̇mplantasyon başarisizliği olan hastalarda endometriumda oluşturulan lokal hasarlanma etkilerinin işik ve elektron mikroskobik i̇ncelenmesi
- Tez No: 909184
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tüp bebek tedavisinde iyi kalitede embriyo transferine rağmen gebe kalmadaki başarısızlık önemli bir sorundur. Endometriumda oluşturulan lokal hasarlanma ile implantasyon başarısı ve canlı gebelik oranlarının arttığı saptanmıştır. Literatürde lokal hasarlanma üzerine birçok çalışma yapılmış olmasına karşın işlemin implantasyon oranını artırma sürecindeki mekanizmalar henüz tam olarak ortaya konamamıştır. Bu bilgiler ışığında planladığımız tez çalışmamızda tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan 25-35 yaş arası 8 kadının endometriumuna menstrual siklusun 21. günlerinde lokal hasarlanma uygulanarak biyopsi örnekleri alındı. Bir sonraki menstrual siklusun aynı gününde alınan biyopsi örneklerinde lokal hasarın etkileri değerlendirildi. Endometrium biyopsileri ışık mikroskobik takip sonrası parafin ve elektron mikroskobik takip sonrası Epon'a gömüldü. Parafin kesitlerde hematoksilen eozin boyasıyla genel morfolojik değişiklikler ve Masson trikrom boyasıyla bağ dokusu elemanlarındaki değişiklikler incelendi. İmplantasyon belirteci olan lösemi inhibitör faktör (LIF) ve lösemi inhibitor faktör-Reseptörü (LIF-R)'nin endometrium yüzey ve bez epitelindeki lokalizasyonu ve immünoreaktivite şiddeti immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Epon bloklardan alınan ince kesitlerde endometrium yüzey ve bez epiteli elektron mikroskobik olarak değerlendirildi. Çalışmamızda hastalarda oluşturulan lokal hasarlanma sonrası endometrium yüzey ve bez epitelinde LIF ve LIF-R immünoreaktivitesinin arttığı ve ultrastrüktürel farklar olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan hastalar için, lokal hasarlanmanın endometrium yüzey ve bez epiteli üzerindeki olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In spite of good quality embryo transfer, the failure in successful conception in IVF treatment remains a major problem, whilst it is reported that local injury to the endometrium increases the implantation rate and viable pregnancy. Although a number of clinical studies have been carried out on the outcomes of endometrial local injury, the mechanisms that are involved in increasing implantation rate have not been elucidated. In this study, endometrial biopsies of local injury are performed on 8 women aged 25 to 35 years old with recurrent implantation failure who have undergone 21. day of their endometrial cycle. On the same day of the next menstrual cycle, the effects of local injury in the biopsy samples are assessed. The endometrial biopsies are embedded in paraffin for light microscopy and in Epon for electron microscopy once the processing is done. In paraffin sections, alterations in endometrial morphology are evaluated by hematoxylin and eosin staining while alterations in connective tissue components are determined by Masson trichrome staining. The localization and immunoreactivity of implantation markers LIF and LIF-R on the endometrial surface and in the endometrial glands are evaluated by immunochemistry. Thin sections from Epon blocks are assessed with the electron microscope in order to reveal cellular alterations in the ultrastructure of the endometrium. In our study, we observe an increase in LIF and LIF-R immunoreactivity of endometrial surface and gland epithelium. At the same time, ultrastructural differences are found after local injury in patients. These results indicate that local injury has positive effects on endometrial surface and gland epithelium for patients with recurrent implantation failure.