Yoğun bakım ünitesinden hastane içi kliniklere taburcu edildikten sonra tekrar yatışı yapılan hastaların değerlendirilmesi
The evaluation of the readmitted patients to the icu
  1. Tez No: 460297
  2. Yazar: PINAR ÖNGEL ÇAYÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM ERKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ / AMAÇ: Bu çalışmadaki amacımız, YBÜ'de takip ve tedavisi yapılan hastaların tekrarlayan yatışlarının nedenlerini ve sonuçlarını analiz etmektir. MATERYAL METOD: Bu çalışmada 1 Ocak 2015 - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ)'nde takip ve tedavi edilen hastaların YBÜ'ye tekrar yatışları retrospektif olarak incelendi. Yoğun bakım ünitemizden hastanemizdeki servislere taburcu edilen hastalar arasından aynı hastane kalış süresi içerisinde tekrar YBÜ'ye yatışı yapılan 59 hastanın verilerine ulaşılmıştır. Hastaların araştırmada kullanılan bilgileri; hasta dosyaları, bilgisayarlı kayıt ortamı ve hemşire gözlemlerinden alındı. BULGULAR: Yoğun bakım ünitesine tekrar yatışı yapılan hastaların en fazla kabul edildiği klinik Genel Cerrahi Kliniği, en sık yatış nedeninin postoperatif gözlem olduğu, tekrarlayan yatışta ise ASA III ve ASA IV hastalar olduğu gözlenmiştir. Tekrar yatış süresinin ilk yatış süresinden uzun olduğu, tekrar yatışta mekanik ventilasyon ihtiyacının ilk yatıştakinden fazla olduğu, geç dönemde tekrar yatırılan hastaların erken dönemde tekrar yatışı yapılan hastalara göre mortalitesinin yüksek olduğu, geç dönemde tekrar yatırılan hastaların sayısının erken dönemde yatırılan hastalardan fazla olduğu, tekrar yatışlarda ex olan grubun yatış süresinin, yaşayan gruba göre yüksek olduğu, tekrar yatışlarda GKS ortalamasının ilk yatışa göre daha düşük, APACHE – II ve SOFA skoru ortalamalarının ilk yatışa göre daha yüksek olduğu tespit edildi. SONUÇ: Çalışmamızda GKS, APACHE – II ve SOFA skorlarının YBÜ'ye yeniden yatışların önceden tahmin edilmesinde yol gösterici olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION / AIM: Intensive care unit readmissions of patients who were treated in Health Sciences University İstanbul Bağcılar Training and Research Hospital Anesthesiology and Reanimation Clinic Intensive Care Unit between January 1 st, 2015 and December 31 st, 2016 were analyzed retrospectively in this study. MATERIAL METHOD: Data of 59 patients among those who were discharged to a general ward from intensive care unit and readmitted back in the same hospital stay were acquired. Patient information used in this study were obtained from patient files, electronic patient record system and nursing records. FINDINGS: It is understood that most common source of readmitted patients is General Surgery department, the most common diagnosis on initial admission is postoperative monitorization and mostly ASA III and ASA IV patients were readmitted back. Readmission length of stay was longer than initial admission, patients received mechanical ventilation more often at readmission and the mortality rate of late-period readmitted patients was significantly higher than those who were readmitted at early-period. Late- period readmitted patient population was higher than the early-period readmitted patients, patients who were readmitted and eventually died at intensive care unit stayed longer at intensive care unit than those who survived at readmission. GCS scores of patients at readmission were lower but APACHE – II and SOFA scores were higher than the initial admission. RESULTS: In our study, it is found that GCS, APACHE – II and SOFA scores could be used as a guide in predicting intensive care unit readmissions beforehand.