Gebelik döneminde anksiyete ve depresif semptomları yordayan bilişsel çarpıtmalar
Cognitive bias predicting depressive and anxiety semptoms in pregnancy
  1. Tez No: 460298
  2. Yazar: KUMRU ŞENYAŞAR METERELLİYOZ
  3. Danışmanlar: UZMAN MENEKŞE SILA YAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
AMAÇ: Gebelik döneminde en sık görülen psikopatolojilerin başında depresyon ve anksiyete semptomları gelmektedir. Beck'in bilişsel modeli açısından; duyguları ve davranışları yaşam olaylarıyla ilgili bilişsel süreçlerin belirlediği görüşünden yola çıkıldığında, psikopatolojinin sebebi bireyin sahip olduğu bilişsel hatalar ve uygunsuz şemalardır. Gebelik döneminde mevcut anksiyete ve depresyon semptomlarının tanınması ve erken müdahale edilerek tedavi edilmesi, risk faktörlerinin saptanması ile mümkündür ve perinatal dönemde ortaya çıkabilecek komplikasyonların önlenmesini sağlayacaktır. Bu çalışmada, gebelerde anksiyete ve depresyon semptomatolojinin varlığını ve yaygınlığını değerlendirmek, anksiyete ve depresyon semptomları tespit edilen gebelerde, bilişsel çarpıtmaların bu semptomların gelişiminde ne derecede rol oynadığını saptamak amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Gebeliğinin 2. trimesterinde olan 107 kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ), Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (STAI), Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ), Anneliğe Yönelik Tutumlar Ölçeği (ATOM) uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda, gebelerde, depresif belirtileri olan gebeler %24,3 olarak bulunmuştur. EPDÖ puanı ile ATOM toplam puanı, başkalarının yargılarıyla ve annelik sorumluluğuyla ilgili inançlar arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. EPDÖ puanları ile mükemmelci tutum, bağımsız tutum ve FOTÖ toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Gebelikte EPDÖ ile STAI arasında istatistiki olarak pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. STAI-S alt ölçeğini, FOTÖ mükemmelci tutum puanları ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu saptanmıştır. STAI-T alt ölçeği değerlendirildiğinde, FOTÖ mükemmelci tutum, onay görme ihtiyacı, bağımsız tutum ve toplam puanları ile pozitif yönde anlamlı ilişkili bulunmuştur. STAI-S düzeyleri ile başkalarının yargılarıyla ilgili inançlar, annelik rolünün idealizasyonu ve ATOM toplam puanları arasında istatistiki olarak pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. STAI-T ile ATOM alt grupları ve toplam puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. SONUÇ: Gebelikte anksiyete ve depresif semptomlar ile bilişsel çarpıtmalar ve anneliğe yönelik tutumlar ilişkili bulunmuştur. Gebelik sürecinde anksiyete ve depresif semptomların ortaya çıkmasında yordayıcı olan bu bilişsel çarpıtmalar, BDT uygulamalarında klinisyenlere yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The main psychopathologies during pregnancy are anxiety and depression symptoms. According to the Beck's cognitive model; emotions and behaviors are characterized by cognitive processes and the reasons of psychopathologies are cognitive distortions and dysfunctional schemas of person. It can be crucial to determine risk factors for making early diagnosis and treatment of anxiety and depression symptoms during pregnancy period and it also helps to prevent most of perinatal complications. In this study, the main aim is to evaluate the existence of anxiety and depression symptomatologies with their prevalence and to examine how cognitive distortions affects the development of anxiety and depression symptoms for pregnant women who have these symptoms. METHOD: 107 women in the second trimester of pregnancy are examined in this study. Sociodemographic Data Form, Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS), State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Dysfunctional Attitudes Scale (DAS) and Attitudes Towards Motherhood Scale (ATOM) are applied to all participants. FINDINSG: In this study, it is found that 24,3% of pregnant women have depression symptoms. There is a significant positive correlation between EDPS score and ATOM-Total, ATOM-Other's Judgement, ATOM-Maternal Responsibility, DAS-Total, DAS-Autonomous, and DAS- Perfectionism. STAI scores also have significant positive correlation with EPDS score. STAI-S score is positive correlated with DAS-Total, DAS-Perfectionism, ATOM-Total ATOM-Other's Judgement, ATOM-Role Idealization, significantly. There is a significant positive correlation between STATI-T scores and DAS-Total, DAS-Perfectionism, DAS- Need for Other's Approval, DAS- Autonomous, and all ATOM scores. RESULTS: As a result, there is a significant relation between anxiety-depression symptoms and cognitive distortions- attitudes towards motherhood during pregnancy. These Cognitive Distortions which also are predictors for anxiety-depression symptoms during pregnancy period are important to guide the clinicians through the application of cognitive behavior therapy.