Bronkopulmoner displazi gelişmekte olan çok düşük doğum ağırlıklı infantlarda hidroklorotiyazid ile birlikte spironolaktonun etkisi
The effect of hydrochlorothiazide with spironolactone treatment on bronchopulmonary dysplasia development in very-low-birth-weight infants
  1. Tez No: 460299
  2. Yazar: MEHMET BÜYÜKTİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN URAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş: Bronkopulmoner displazi (BPD) gelişmekte olan preterm infantlarda diüretik tedavisinin faydaları halen tam olarak aydınlatılmamıştır. Amaç: Çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) infantlarda kombine hidroklorotiyazid ve spironolakton kullanımının BPD gelişimi üzerine etkisini araştırmaktır. Metod: Üçüncü basamak yenidoğan yoğun bakım ünitemizde Nisan 2014 ile Nisan 2015 arasında doğan gestasyon haftası ≤ 30 hafta olan 174 preterm bebeğin tıbbi kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Bu infantlardan postnatal 14. günde hala solunum desteği ihtiyacı olan preterm infantlardan, BPD'yi önlemek için diüretik tedavisi alanların verileri diüretik tedavisi almayan infantlarla karşılaştırıldı. Postnatal 14. günde hemodinamik anlamlı duktus açıklığı olan veya 14. günden önce herhangi diüretik tedavisi alan infantlar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışma grupları arasında mortalite, BPD oranı, solunum desteği ve oksijen gereksinimi süresi ile hospitalizasyon süresi benzer olarak bulundu. Prematüre osteopenisi prevalansı diüretik grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu (p = 0.015).
Özet (Çeviri)
Background: Benefits of diuretic therapy in preterm infants developing bronchopulmonary dysplasia (BPD) have not yet been elucidated. Objective: To investigate the effect of combined administration of hydrochlorothiazide with spironolactone therapy on BPD development in very-low-birth-weight (VLBW) infants requiring respiratory support. Methods: We conducted a retrospective review of medical records of 174 preterm infants with gestational age of ≤30 weeks born between April 2014 and April 2015 at our tertiary neonatal intensive care unit. Among those, data of the preterm infants still requiring respiratory support on the postnatal 14th day, who received diuretic therapy to prevent BPD were compared with the infants who had never used diuretic therapy. Infants still having ductal patency on the 14th day or received any diuretic therapy before 14th day were excluded. Results: Mortality, BPD rate, duration of respiratory support, oxygen requirement, and hospitalization were also similar between the study groups. The prevalence of osteopenia of prematurity was found to be significantly higher in the diuretic group (p=0.015). Hyponatremia was also a significant side effect seen in the diuretic group (p2weeks of age developing BPD has no benefit on the need for ventilatory support, oxygen requirement and bronchopulmonary dysplasia development while increasing the risk of hyponatremia and osteopenia of prematurity.