Canlandırma ihtiyacı olmayan term ve geç preterm yenidoğanlarda doğum sonrası geçiş döneminde NIRS yöntemiyle serebral otoregülasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of cerebral autoregulation BY nirs method during postnatal transition period in term and late preterm newborns who do not require resuscitation.
- Tez No: 460300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SUNA OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Doğum sonrası geçiş döneminde term yenidoğanlarda serebral otoregülasyonun etkinliği gösterilmiştir ancak neonatal mortalite ve morbidite riskinin fazla olduğu geç preterm yenidoğanlarda varlığı konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Amaç: Resüsitasyon ihtiyacı olmayan term ve geç preterm yenidoğanlarda doğum sonrası ilk 10 dakikada serebral otoregülasyonun etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Ekim-Aralık 2015 tarihleri arasında doğan, term ve gestasyon haftası 34 0/7-36 6/7 hafta olan geç preterm bebeklerde prospektif gözlemsel bir çalışma olarak yapıldı. Serebral doku oksijen saturasyonu (cRSO2) near infrared spektroskopi (NIRS) (İnvos 5100 serebral/somatic oksimeter monitor, Somanetics Corp, Troy, Michigan) ile doğumdan sonra ilk 15 dakika ölçüldü. NIRS sensörü alın bölgesine yerleştirildi. Periferal oksijen saturasyonu (SpO2) ve kalp hızı sağ ele yerleştirilen pulse oksimetre sensörü ile preduktal olarak ölçüldü ve doku hipoksisinin göstergesi olan serebral doku oksijen tutulum oranı (sDOT) hesaplandı. Major konjenital anomalisi olan veya resüsitasyon ihtiyacı olan yeniğdonlar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 19 geç preterm ve 20 term infant alındı. Gestasyon yaşları sırasıyla ortalama 34,7 ± 0,9 ve 38,6 ± 0,8 hafta, doğum ağırlıkları sırasıyla ortalama 2538 ± 417 g ve 3399 ± 364 g, APGAR skorları 9/10/10 idi. Geç preterm infantlarda median (10-90 persentil) cRSO2 1. dk'da %32 (15-49), 2. dk'da %48 (26-67), 3. dk'da %60 (38-81), 4. dk'da %74 (52-83) ve 10. dk'da %84 (68-94) olarak ölçüldü. Term infantlarda median (10-90 persentil) cRSO2 1. dk'da %37 (30-44), 2. dk'da %48 (41-57), 3. dk'da %62 (50-66), 4. dk'da %70 (58-76) ve 10. dk'da %82 (68-91) olarak ölçüldü. Geç preterm infantlarda median (10-90 persentil) sDOT 1. dk'da %56 (39-77), 2. dk'da %40 (19-68), 3. dk'da %27 (9-54), 4. dk'da %18 (9-33) ve 10. dk'da %13 (5-30) olarak hesaplandı. Term infantlarda median (10-90 persentil) sDOT 1. dk'da %43 (38-56), 2. dk'da %36 (27-43), 3. dk'da %24 (17-35), 4. dk'da %19 (13-27) ve 10. dk'da %13 (4-24) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of Cerebral Autoregulation By NIRS Method During Postnatal Transition Period In Term and Late Preterm Newborns Who Do Not Require Resuscitation. Background: Cerebral autoregulation has been shown to be effective in term newborns during the postpartum transition period but there is insufficient data on the presence of late preterm neonates with high neonatal mortality and morbidity risk. Objectives: It is aimed to evaluate the effectiveness of cerebral autoregulation in the first 10 minutes after delivery in term and late preterm newborns who do not require resuscitation. Methods: A prospective observational study of term and late preterm infants with gestational week of 34 0 /7-36 6/7 weeks born between October and December 2015 was performed. Cerebral tissue oxygen saturation (cRSO2) was measured in the first 10 minutes after birth with near infrared spectroscopy (NIRS) (Invos 5100 cerebral / somatic oximeter monitor, Somanetics Corp, Troy, Michigan). The NIRS sensor was placed at the left forehead region . Preductal peripheral oxygen saturation (SpO2) and heart rate were measured with pulse oximetry sensor placed on the right hand and the cerebral fractional tissue oxygen extraction (cFTOE), a measure of tissue hypoxia, was calculated. Newborns with major congenital anomalies or needing resuscitation were excluded from the study. Results: A total of 19 late preterms and 20 term infants were included in the study. Gestational ages were 34,7 ± 0,9 and 38,6 ± 0,8 weeks respectively, mean birth weights were 2538 ± 417 g and 3399 ± 364 g respectively and APGAR scores were 9/10/10. Median (10-90 percentile) cRSO2 in late preterm infants was measured as 32% (15-49) in the1st min, 48% (26-67) in the 2nd min, 60% (38-81) in the 3rd min, 74% (52-83) in the 4th min and 84% (68-94) in the 10th minute. Median (10-90 percentile) cRSO2 in term infants was measured as 37% (30-44) in the 1st min, 48% (41-57) in the 2nd min, 62% (50-66) in the 3rd min, 70% (58-76) in the 4th min and 82% (68-91) in the 10th minute. In late preterm infants, median (10-90 percentile) cFTOE was calculated as 56% (39-77) in the 1st min, 40% (19-68) in the 2nd min, 27 (9-54) in the 3rd min, 18% (9-33) in the 4th minute and 13% (5-30) in the 10th minute. Median (10-90 percentile) CFTOE was caculated in term infants were 43% (38-56) in the 1st min, 36% (27-43) in the 2nd min, 24% (17-35) in the 3rd min, 19% (13-27) in the 4th min and 13% (4-24) in the 10th minute.