Ekstremite travması ile acil servise başvuran yetişkin hastaların ağrı şiddetinin ölçümü ve acil hekimlerinin ağrı yönetimindeki tutumlarının değerlendirilmesi
Ekstremi̇te travmasi ile aci̇l servi̇se başvuran yeti̇şki̇n hastalarin ağri şi̇ddeti̇ni̇n ölçümü ve aci̇l heki̇mleri̇ni̇n ağri yöneti̇mi̇ndeki̇ tutumlarinin değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 460309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN KOZACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; acil servise başvuran, düşük enerjili basit ekstremite travmalı hastalarda“Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği”,“Sözel Kategori Ağrı Ölçeği”ve“Sayısal Ağrı Ölçeği”kullanılarak, hastaların ilk başvuru anında ve uygulanan tedavi sonrasında ağrı şiddetinin ölçümü ve acil hekimlerinin ağrı yönetimindeki tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışması Ocak 2017-Mart 2017 tarihleri arasında, düşük enerjili, basit extremite travması nedeniyle Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran toplam 236 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların demografik verileri, travma mekanizması ve muayene bulguları ile hastaların travmaya bağlı oluşan ağrılarının başvuru anında ve müdahale sonrasındaki 45. dakikada 'Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği', 'Sözel Kategori Ağrı Ölçeği've 'Sayısal Ağrı Ölçeği' ölçekleri kullanılarak elde edilen skorlar ile bu süre içinde uygulanan tedaviler kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 236 hasta dahil edildi. Hastaların %64,4'ünde kapalı yumuşak doku yaralanması, %6,4'ünde açık yumuşak doku yaralanması, %15,7'sinde kemik kırığı, %12,3'ünde cilt kesisi, %1,3'ünde yanık tespit edildi. Hastaların acil servise ilk başvuru anında Wong-Baker yüz ağrı ölçeğine göre %77'sinde belirgin ve üzeri, sayısal ağrı ölçeğine göre %67'sinde 60 ve üzeri, sözel kategori ağrı ölçeğine göre %74'ünde şiddetli ve üzeri ağrı vardı. Hastaların 157'sine (%66,5) tedavi uygulandığı görüldü. Hastaların %33.5'ine aşılama hariç yaralanmasına yönelik tedavi uygulanmadığı, %39.4'üne atel, %7.6'sına kesi sütürasyonu, %7.2'sine pansuman, %0.8'ine hematom drenajı uygulandığı tespit edildi. Analjezi %11 hastaya uygulanırken, analjezik olarak acil hekimlerinin sadece diklofenak sodyumu 75mg intramuskuler olarak uyguladığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: In this study; it is aimed that the evaluation of attitudes to pain menagement of emergency physicians and the pain scale scores at the time of first admission and after treatment of the patients with the utilization of“Wong-Baker Faces Pain Scale”,“Verbal Category Pain Scale”and“Numerical Pain Scale”for the patients who admitted to emergency services with low energy simple extremity trauma. Materials and Methods: This study was carried out between January 2017 and March 2017 on a total of 236 patients who applied to the Antalya Training and Research Hospital Emergency Service due to low energy simple extremity trauma. Demographic data of the patients, trauma mechanism, examination findings and trauma-related pain of patients at the time of application and 45 minutes after the intervention and treatments applied during this period were recorded by using the scores of 'Wong-Baker Faces Pain Scale', 'Verbal Category Pain Scale' and 'Numerical Pain Scale'. Results: 236 patients included in the study. It was noticed closed soft tissue injury on 64,4%, open soft tissue trauma on 6,4%, bone fracture on 15,7%, skin laceration on 12,3% and burning on 1,3% of the patients. The patients had severe pain on the emergency department at the first admission, 77% distinct and over according to Wong-Baker facial pain scale, 67% 60 and over according to numerical pain scale and 74% severe and over according to verbal category pain scale. 157 of the patients (66.5%) were treated. It was determined that 33.5% of the patients were not treated for injuries except vaccination, 39.4% were splinted, 7.6% had incisional suture, 7.2% dressed and 0.8% hematoma drainage. While analgesia was applied to 11% of the patients, it was observed that emergency physicians as analgesics only applied diclofenac sodium 75mg as intramuscular.