İlk trimester 7 - 11. haftalar arası gebelerde kötü prognozun belirlenmesinde ultrasonografik markırlar (belirteçler)
The effect of ultrasnographic markers between the 7 and 11 weeks of gestation on the prognosis of pregnancy
  1. Tez No: 460310
  2. Yazar: YILDIZ KILAR SÖZEL
  3. Danışmanlar: UZMAN CEMİL GÜRSES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Transvajinal / transabdominal ultrasonografi ile kalp atım hızı, gestasyonel kese çapı ortalaması ile CRL ilişkisi, yolk kesesi çapı göstergelerinden biri ya da birden fazlasının saptanması ile anormal gidişli gebeliğin öngörülmesi amaçlanmıştır. Yöntem: CRL'ye göre 7-11 haftalık, tekil, kronik hastalığı olmayan, tekrarlayan abortus hikâyesi olmayan, otoimmun hastalığı olmayan ve ultrasonografide gebelik kesesi normal olan 79 gebede gestasyonel kese çapı ortalamasına, fetal kalp hızına, yolk kesesi çapına ve MSD-CRL farkına bakıldı. Gebeler 16.haftaya kadar takip edildi. Abort yapan olguların sonuçları SPSS 23.0 programı kullanılarak abort yapmayan olgularla karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 79 olgunun 16'sı abort yapmıştır. Ortalama gestasyonel kese çapı ortalaması (MSD) değerlendirildiğinde, abortus yapmayan 63 olgunun ortalama MSD 32.34±9.48 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to detect the pregnancies with bad prognosis using the ultrasonographic markers such as the fetal heart rate, the correlation of mean gestational sac diameters with CRL in mm.s, and the diameter of the yolk sac. Method: Gestational sac diameter, mean of fetal heart rate and MSD-CRL difference were evaluated in 7 - 11-week singular 79 pregnants according to CRL with no chronical diseases, no repetitive abortus story, no autoimmune diseases and normal gestational sac in ultrasonography. Pregnants were followed up until the 16th week. Results of aborting cases were compared with the non-aborting cases using SPSS 23.0 program prospectively. Findings: Seventy-nine cases included in the study and 16 of them were aborted. When the approximate mean of gestational sac diameter (MSD) was evaluated, average MSD of 63 non-aborting cases was calculated as 32.34±9.48.