Acil servisten travma dışı nedenlerle hastaneye yatırılan hastaların değerlendirilmesi
- Tez No: 460308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Acil Servisten Yatış Yapılan Hastaların İleriye Dönük Değerlendirilmesi 24 saat ulaşılabilen ve kesintisiz hizmet sunan ve bu ihtiyacı en kısa sürede doğru bir şekilde veren acil servislerde bazı hastalar taburcu olurken bazı hastalar ileri tetkik ve tedavi için ilgili kliniklere yatırılır. Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine 01 Haziran 2016 ve 31 Temmuz 2016 tarihleri arasında başvuran ve herhangi bir sebepten acil servisten ilgili medikal bölümlere yatış verilen tüm 18 yaş üstü travma dışı hastaların verileri kullanılarak ileriye dönük olarak yapıldı. Çalışma süresince hastaneye başvuran, acil servisten yatış verilen 541 hasta çalışmaya alındı. Acil servisten yatış yapılan hasta oranı %12 olarak bulundu. Yatan hastaların %73,4 'ü kırmızı alandan yatırıldığı ve %13,5 hastanın birden fazla tanı aldığı saptandı. Çalışmaya alınan hastaların en fazla %17.5 ile kardiyoloji kliniğine konsülte edildiği ve %19,8 ile kardiyoloji kliniğine yatırıldığı, ikici sırada %15 ile nöroloji kliniğine yatırıldığı saptandı. Yatan hastaların %64,7' sinin yaşlı kesim olduğu ve yaş ortalamasının 63,6 olduğu bulundu. Tanı değişikliği olan hastaların oranı %4,1 olup tanı değişikliği olan hastalarda en çok ayırıcı tanı güçlüğü yaşanan semptomun göğüs ağrısı ve karın ağrısı olduğu, en çok kardiyoloji ve genel cerrahi kliniklerine yatırıldığı görüldü. Yatış yapılan hastaların takipleri sırasında hastalık progresyonuna bağlı 1 hastanın eksitus olduğu saptandı. Yatış ve ölüme neden hastalık semptomlarının benzer olduğu görüldü. Dolayısıyla kesin ayırıcı tanının acil servis gibi yoğun bir klinikte yapılmasının her zaman mümkün olamayacağı sonucuna varıldı. Sonuç olarak; acil servisimize başvuru oranının yüksek olması beraberinde aşırı hasta yoğunluğuna neden olmaktadır.Bu durum acil servislerin etkinliğini ve etkililiğini olumsuz yönde etkilemektedir. Buna rağmen çalışmada tanı değişiklik oranının literatürdeki çalışmalara benzer çıkması yoğunluğa rağmen yeterli fizik muayene, görüntüleme, laboratuvar ve konsültasyon işlemlerinin yapıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluating the patients hospitalized by emergency departmant prospectively In emergency departmant, which serves for 24 hours and the patients treatments are completed appropriately in minimum period, while some patients are discharging from emergency room the others are hospitalized to related clinics. This study is done by using the data of the hospitalized patients over 18 age who admited to Universty Of Health Antalya Research and Education Hospital Emergency Room between 1st of June 2016 and 31rd of July with any complaint except trauma. 541 are included in this study. In our study the ratio of hospitalized patient was 12%. It's found that 73,4 % of hospitalized patients were the patients who were been fist admited to triage 1 and 13,5% of patienst had more than one diagnosis. Cardiology has the most consultation (17.5%) and hospitalization ratio (19,8%), followed by neurology. The patients were composed of mostly elderly, the average age was 63.6 years old. The rate of patient who has missed diagnose was 4,1 % and the most difficult symptoms which cause the missed diagnose was abdominal pain and chest pain. It's pointed out the misdiagnosed patient were admitted to cardiology and general surgery departments. During study one patient died due to progression of illness. It's recognised that the symptoms of both hospitalization and death were similar. As a result, ıt is difficult to make the exact diagnosis in rush-hour clinics like emergency room. In conclusion, since the number of patient admiting to emergency room is very high, emergency department has a intensive working environment. This stiuation influence the effectiveness negatively. However since our findings about misdiagnosed ratio was similar to literature we can say that adequate physical examination, adequate laboratory testing and adequate consultation has been done in our department.