Sezaryen olgularında erken postplasental kontrasepsiyon – iki farklı bakırlı rahimiçi araç uygulamasının karşılaştırılması
Immediate postplacental contraception in cesarean cases - the comparison of two different copper intrauterine devices
  1. Tez No: 460321
  2. Yazar: CEREN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ELİF TOZKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve amaç: Erken postpartum dönemde istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve mükerrer sezaryenlerde doğum intervali kısalığına bağlı komplikasyonların azaltılmasina yönelik iki rahimiçi aracın ekspülsiyon yönünden karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2016 yılı Haziran ve Aralık ayları arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran sezaryen ile doğum yapan olgular çalışmaya dahil edildi. İki grupta 60 olmak üzere toplam 120 hasta mevcuttu. Bilgilendirilmiş gönüllü onam formu onayı alındıktan sonra, sezaryen sırasında plasenta ayrılmasını takiben ilk 10 dakika içinde,ilk gruba bakırlı RİA (Copper T380 A) , diğer gruba çerçevesiz rahimiçi araç (GyneFix-CS 300) randomize edilerek uygulandı. Uzamış erken membran rüptürü olan hastalar (>12 saat), koryoamnionit bulguları ve kanama pıhtılaşma bozukluğu olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar uygulamayı takiben 12. haftada ultrason eşliğinde muayene edildi. Kanama, endometrit bulguları, rahatsızlık hissi ağrı, kendi isteği ile çıkarılma sorgulandı ve RİA nın yer değiştirmesinin olup olmadığı ultrason ile kontrol edildi. Bulgular: 3 hastaya ulaşılamadı, 117 hasta değerlendirildi. Endometrit ve çeşitli şikayetler oluşturma dolayısı ile hastaların RİA çıkartmalarına neden olmaları yönünden istatistiki anlamlı fark saptanmamıştır. (p>0.05) Hastalar vajinal muayenede RİA ipinin serviksten görünmesi yönünden değerlendirildiğinde iki grup arasında anlamlı fark mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Contraception counselling is a critical issue in postpartum patients. Unintended pregnancies during this period increase obstetrical complications and worsen the next pregnancy outcome. Comparison of two different kinds of intrauterine devices by the mean of expulsion is planned, in order to reduce unintended pregnancy rates and complications related to short pregnancy interval and repeating ceaserean sections. Material and Method: Between June and December 2016, patients admitted to Zeynep Kamil Research and Training Hospital, were included. 120 patients who had cesarean delivery, read and signed the informed concent form, offered insertion of two different kinds of intrauterine devices(IUD) randomly. There were two groups, each had 60 patients. First group had Gynefix 300 CS, second group had Copper T 380 A inserted during the cesarean section, immediately after the removal of placenta. Patients with premature rupture of membranes(>12 hours), coagulation disorders, chorioamnionitis were excluded. Examination was performed at 12th week. We questionned bleeding, endometritis, on purpose removals. The examination included ultrasound and the tail of the intrauterine device was controlled. Statistical analysis of the data is done by IBM SPSS Statistics 24.0. Results: 3 patients were lost to follow up.There was no statistical difference between the groups by the means of causing endometritis and on purpose removals.