Halluks valgus cerrahi tedavisinde distal metatarsal osteotomilerde hasta memnuniyetinin radyolojik parametreler ile ilişkisi
Relation of patient satisfaction to radiological parameters in distal metatarsal osteotomies in hallux valgus surgery
  1. Tez No: 460322
  2. Yazar: KURMAY MÜMTAZ ÇELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL KURAL, DR. EMRE BACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Hafif, orta düzey ve eklem uyumu olan ağır düzeydeki halluks valgus hastalarına yönelik olarak distal metatarsal osteotomilerinden Chevron ve Turan osteotomilerinde HVA, IMA ve 1. perde aralığı uzunluğunun azalmasının AOFAS ve hasta memnuniyet skoruna olan etkisini geriye dönük olarak değerlendirildi. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Nisan 2010 – Ocak 2016 tarihleri arasında Halluks Valgus tanısı konup distal metatarsal osteotomi uygulanan en az 12 ay takipli 72 hasta geriye dönük olarak incelendi. Ameliyat öncesi radyografik değerlendirmelerinde, Mann-Coughlin sınıflamasına göre hafif, orta ve eklem uyumu olan ağır dereceli deformite grubunda yer alan halluks valgus hastaları çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 11'ü (%15,3) erkek, 61'i (%84,7) ise kadın. Ameliyat tarihinde hastaların yaş ortalaması 42,42±12,43 idi. Hastaların 26'sının sağ, 21'inin sol ayağında ve 25 hastanın her iki ayağında halluks valgus deformitesi mevcuttu. Hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası, ayakta basarak ön-arka grafisinde HVA, IMA ve 1. perde aralığındaki değişimler ölçüldü. Hastaların klinik değerlendirilmesinde AOFAS skorlaması ve hasta memnuniyet skorlaması ile kullanıldı. Bulgular: Distal metatarsal osteotomi uygulanmış olan 72 hastanın toplam 97 ayağı çalışmaya alındı. HVA, IMA' daki değişimler ile birinci perde aralığı uzunluğundaki kısalma miktarı ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: We retrospectively evaluated the effect of reducing the length of HVA, IMA, and 1st web interval in the Chevron and Turan osteotomies of the distal metatarsal osteotomes for severe, hallucis valgus patients with mild, moderate and joint compliance to AOFAS and patient satisfaction score. Material Method: We retrospectively reviewed 72 patients who underwent distal metatarsal osteotomy with a diagnosis of hallux valgus between April 2010 and January 2016. Pre-operative radiographic evaluations included hallux valgus patients with a mild, moderate, and joint-fit severe-grade deformity group according to the Mann-Coughlin classification. Of the patients included in the study, 11 (15.3%) were male and 61 (84.7%) were female. The mean age of the patients at the operation was 42,42 ± 12,43. Hallux valgus deformities were present in 26 of the patients, 21 in the left foot, and 25 in both patients. Changes in HVA, IMA, and 1st curvature were measured before and after surgery in patients with anterior and posterior chest X-ray. AOFAS scoring and patient satisfaction scoring were used in the clinical evaluation of the patients. Results: A total of 97 feet of 72 patients who underwent distal metatarsal osteotomy were included in the study. HVA, IMA, and the amount of shortening in the first pitch interval was measured.