İlk atak psikoz tanısıyla yatarak tedavi gören çocuk ve ergen hastalarda madde kullanım bozukluğu eş tanısının klinik bulgularla ilişkisinin araştırılması
Investigation on the relationship between clinical findings of substence use disorder in children and adolescents with inpatients first episode psychosis
  1. Tez No: 460320
  2. Yazar: TUĞBA ESEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
AMAÇ: Psikotik bozukluğu olan erişkinlerde çok sayıda çalışma olsa da, ergenlerde psikotik hastalarda madde kullanım bozukluğu (MKB) eş tanısı ve saldırganlık üzerine yapılmış yeterince çalışma yoktur. Çalışmamızda ilk atak psikoz (İAP) ön tanısıyla servise yatışı yapılmış olan çocuk ve ergenlerde madde kullanım bozukluğu eş tanısı olan ve olmayan iki grup arasındaki sosyodemografik, klinik bulgular ve saldırganlık düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya çocuk ergen psikiyatri servisinde Şubat – Kasım 2016 tarihleri arasında yatarak tedavi gören 30 İAP ve 26 İAP ve MKB tanılı hasta ardışık olarak alındı. Sosyodemografik, klinik bulgular ve madde kullanım paternleri açısından hastaların kendileri ve ailelerinden öykü alındı. Aile üzerinden geçmişe dönük olarak agresyon ile ilişkili olabilecek yıkıcı davranış bozuklukları tanıları yapılandırılmış görüşme (Aile ile Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi - ÇDŞG-ŞY –PL) ile tarandı ve ayrıca psikotik bozukluklar ve bipolar afektif bozukluk tanıları gözden geçirildi. Giriş ve çıkışta psikopatoloji ile ilişkili Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANNS), Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS), Young Mani Derecelendirme Ölçeği ve Klinik Global İzlem Ölçeği (CGİ) klinisyen tarafından dolduruldu. Girişte agresyon düzeyiyle ilişkili Geçmişe Yönelik Açık Saldırganlık Ölçeği (GASÖ) kullanıldı. BULGULAR: MKB eş tanısı alan grupta daha yüksek erkek cinsiyet oranı ve psikososyal faktörler açısından daha dezavantajlı durumda oldukları saptanmıştır. En sık kullanılan tercih maddeleri sırasıyla sentetik kannabinoidler (%46,2), esrar (%23,1), inhalan ve solventler (%15,4), ekstazi (%11,5) olarak bulunmuştur. Yaşam boyu en sık kullanılan maddeler: esrar (%92,3), ekstazi (%92,3), sentetik kannabinoid (%84,6), inhalan/solventler (%84,6), eroin (%34,6), kokain (%26,9), benzodiazepinler (%19,2), metamfetamin (%11,5), diğer maddeler (LSD, Selvia divinorum) (%11,5) olarak saptanmıştır. Kokain kullanımı giriş PANNS negatif alt ölçek skorları ve psikotik bulgulardaki düzelmeyle negatif korele bulundu, ayrıca kokain kullanımı daha fazla agresif davranışları yordamaktaydı. Şiddet öyküsü ve agresyonu ölçen GASÖ puanları açısından MKB eş tanısı alan grup daha fazla patoloji sergilemiştir. SONUÇ: Bu çalışma sentetik kannabinoidler ve psikotik bozukluk gelişimi arasında ilişki kuran ilk çalışmalardan biridir. Kokain ve sentetik kannabinoidlerin psikotik bozukluk ve bipolar bozukluk gelişimine etkisi ile ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: Although there has been quite a number of studies on adults with psychotic disorders, there has been inadequate number of studies on adolescents with psychotic disorders with the comorbidity of substance use disorder (SUD) and aggression. In this present study it was aimed to compare two groups of children and adolescents hospitalised with prediagnosis of first episode psychosis (FEP) with and without SUD comorbidity regarding the sociodemographic, clinical findings and agression levels. MATERIAL AND METHOD: For this study 30 patients with FEP and 26 patients with FEP with the comorbidity of SUD were recruited sequentially, hospitalised in child adolescent psychiatry inpatient unite between february and november 2016. Anamnesis was gained regarding the sociodemographic, clinical findings and substance use patterns from the patient and also from their families. With applying the specific modules of structured interview (K-SADS-PL) except the psychotic disorders and bipolar affective disorder, diagnoses of disruptive behavior disorders were examined which are possibly related with aggression. Psychopathology related PANSS, BPRS, Young Mania, CGI scales were filled by the clinician in the entry and discharge. ROAS was used for aggression levels in the entry. RESULTS: Regarding the number of patients, males were predominant and was determined as in more disadvandategous position with the aspect of psychosocial factors in the group with the SUD comorbidity. The most common used preference substances were determined as respectively synthetic cannabinoids (46,2%), cannabis (23,1%), inhalants/solvents (%15,4), extacy (%11,5). The most common used life long substances were determined as cannabis (92,3%), extacy (92,3%), synthetic cannabinoids (84,6%), heroine (34.6%), cocaine (26,9%), benzodiazepines (19,2%), metamphetamine (11,5%), other substances (LSD, Salvia divinorum) (11,5%). Cocaine use duration was negatively correlated with PANSS negative subscale scores and with improvement in pyschotic symptoms, also cocaine use was determined with more agressive behaviors. In the respect of ROAS scores measuring history of violence and aggression the group with SUD displayed more pathology. CONCLUSION: As we know this study has been one of the first few studies linking development of psychosis with synthetic cannabinoids. There is a need for more number of future studies for the aspect of the effects of cocaine and synthetic cannabinoids on to the development of psychotic disorders and bipolar affective disorder.