Tavşanlarda deneysel oluşturulan septoplasti tekniklerinin nazal septum mukozası üzerindeki histopatolojik etkilerinin incelenmesi
To justify the effects of septoplasty methods on septal mucosa through the application on rabbit model
  1. Tez No: 460328
  2. Yazar: SEMİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR HATİCE ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Tavşan modelinde oluşturulan septoplasti yöntemlerinin septal mukoza üzerine olan histopatolojik etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma 21 Yeni Zellanda tavşanında yapıldı. 7 tanesi kontrol grubunu, 7 tanesi çalışma-1 grubunu, 7 tanesi çalışma-2 grubunu oluşturdu. Kontrol grubunu oluşturan tavşanların septumu bilateral mukoperikondriumu eleve edilmeksizin 2 ay sonra çıkarılarak spesmen yapıldı. Çalışma-1 grubundaki tavşanların nazal septumlarında bilateral mukoperikondrium elevasyonu uygulandı, L sitrat korunacak şekilde kıkırdak septumun orta kısmı çıkartıldı. Çalışma-2 grubundaki tavşanlarda da bilateral mukoperikondrium elevasyonu uygulandı yine L sitrat korunacak şekilde kıkırdak septumun orta kısmı çıkarıldı ve çıkarılan kıkırdak parçası ezilerek yerine yerleştirildi. Kontrol, Çalışma-1 ve Çalışma-2 grubundaki tavşanlar 8.haftanın sonunda sakrifiye edildi ve nazal septumları çıkarılarak spesmen yapıldı. Oluşan değişiklikleri değerlendirmek amacıyla nazal mukozal epitel silia kaybı, goblet hücre kaybı, mukozal ödem, seröz bez kaybı, subepiteliyal vasküler konjesyon, lamina propriada kollajen fibril artışı ve nazal mukozal inflamasyona bakıldı. Ayrıca bazı gruplarda nazal mukoza kalınlığı, nazal septum kalınlığı ve nazal mukozal perikondriyum kalınlıklarıda değerlendirildi. Bu parametreler hem kontrol grubu ile hem de çalışma grupları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To justify the effects of septoplasty methods on septal mucosa through the application on rabbit model. Material and Methods: In the study, 21 New Zealand rabbits were used. 7 of the rabbits were used in the control group while 7 of them were used for study-1 group and the remaining 7 were used for study-2 group. Specimen was collected from the septums of rabbits in the control group without elevating bilateral mucoperichondrium. Elevation of bilateral mucoperichondrium from nasal septums was applied on the study-1 group of rabbits; that is, middle part of the cartilaginous septum was removed by preserving the L-sitrat. Elevation of bilateral muco perichondrium from nasal septums was also applied on the study-2 group of rabbits and the middle part of the cartilaginous septum was removed by preserving the L-sitrat; but the removed piece of cartilage was relocated by smashing. Rabbits in the control, study-1 and study-2 groups were sacrificed at the end of the 8th week and specimen was collected from the nasal septums. In order to evaluate the changes, the loss of nasal mucosal epithelium cilia, the loss of goblet cells, mucosal swelling, the loss of serous glands, subepithelial vascular congestion, the increase in collagen fiber in lamina propria and nasal mucosal inflammation were examined. Furthermore, thickness of nasal mucosa, nasal septum and that of nasal mucosal perichondrium was checked in some groups. These parameters were compared to those in the control group and study groups.