Akut st elevasyonlu miyokard enfarktüsünde prokalsitonin düzeylerinin uzun dönem prognoz ile ilişkisi
The relationship between procalcitonin levels in long-term prognosis in acute ST elevated myocardial infarction
  1. Tez No: 460327
  2. Yazar: TURAB YAKIŞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN MUHAMMET HULUSİ SATILMIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çoğu inflamatuar durumda serumda prokalsitonin seviyesi yükselir. Bu çalışmada STEMI tanısıyla merkezimizde izlenen hastalarda prokalsitonin seviyesinin uzun dönem istenmeyen kardiyovasküler olaylarla ve tüm nedenlere bağlı mortalite ile ilişkisi araştırılmıştır. Gereçler ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2012 – Nisan 2012 tarihleri arasında Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesine STEMI tanısı ile yatırılan primer veya rescue PCI amaçlı kateter salonuna alınan yaş ortalaması 54.06 ± 12.1 olan 44 'ü kadın 278'i erkek olmak üzere toplam 322 hasta alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların ekg'leri, laboratuar parametreleri, demografik verileri ve uygulanan tedavi yöntemleri, hastane arşivine kayıtlı hasta dosyalarından edinildi. Hastalar 48.saat prokalsitonini yüksek ve düşük olarak iki gruba ayrıldı. Prokalsitonin 0.05 ng/ml üstünde yüksek olarak kabul edildi. Hastanemizin kayıtlarından hastaların 4.8 yıllık kardiyovasküler nedenli hastane yatışları, reinfarktüs, kardiyovasküler nedenli mortalite bilgileri elde edildi. Merkezi Nüfus İdare Sistemi(MERNİS) kullanılarak hastaların tüm nedenlere bağlı mortalite bilgileri elde edildi. Çalışmamızda istenmeyen kardiyovasküler olay reinfarktüs, kardiyovasküler nedenli hastaneye yatış ve kardiyovasküler nedenli mortalite olarak belirlendi. Bulgular: Prokalsitonin yüksek grupta 87 hastadan 12(%13,8) tüm nedenlere bağlı mortalite saptanmıştır, düşük prokalsitonin grupta 235 hastada 14(%6) tüm nedenlere bağlı mortalite saptanmıştır. Prokalsitonin yüksekliğinin mortalite ile istatistiksel anlamlı ilişkisi saptanmıştır (p=0.002). Düşük prokalsitonin grupta majör kardiyak istenmeyen olay sayısı 51(%21,7), yüksek prokalsitonin grupta 33(%37) olarak tespit edilmiş olup prokalsitonin yüksekliği ile majör kardiyak istenmeyen olay sayısının istatistiksel anlamlı ilişkisi tespit edilmiştir (p =0.003).
Özet (Çeviri)
Objective: In most inflammatory conditions serum levels of procalcitonin are elevated. In this study, the relationship between procalcitonin levels in long-term cardiovascular adverse events and all-cause mortality are investigated in patients admitted to our center with STEMI. Materials and Methods: In this study, 322 patients consisting of 44 women and 278 men with an average age of 54.06 ± 12.1 has been included who had been accepted in Mehmet Akif Ersoy Mehmet Akif Ersoy Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital Coronary Intensive Care Unit within February 2012- April 2012. All the patients included in this study has been diagnosed with STEMI and taken to the cateter room for primer or rescue PCI. ECGs, laboratory parameters, demographic data and treatment modalities of the patients included in the study have been obtained from patient files registered with the hospital's archives. Patients have been divided into two groups as high and low 48 hour procalcitonin. Procalcitonin has been accepted high when it is above 0.05 ng/ml. From our hospital records, patients' 4.8-year cardiovascular hospital admissions, reinfarction, and cardiovascular mortality information have been obtained. Using the Central Population Management System (MERNIS), mortality information related to all causes of patients has been obtained. In our study, cardiovascular adverse event has been identified as reinfarction, cardiovascular-induced hospitalization and cardiovascular mortality. Results: In the group with high procalcitonin, 12(13.8%) all-cause mortalities have been determined from 87 patients, in the group with low procalcitonin, 14(6%) all-cause mortalities have been determined from 235 patients. It has been determined that, high procalcitonin level and mortality relation is statistically significant. In the group with low procalcitonin, the number of major cardiovascular adverse event has been 51(21.7%) and in the group, with high procalcitonin, it's been 33(37%) which has determined a statistical relation between the cardiovascular adverse case and high procalcitonin level (p=0.003).