PAP smear testi yaptırmamış kadınların bu teste yönelik farkındalıklarının ve testi yaptırmama nedenlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of awareness and reasons about pap smear test of female patients who are not tested of pap smear
  1. Tez No: 460358
  2. Yazar: YASEMİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma Pap smear testi yaptırmamış kadınların bu teste ve serviks kanserine yönelik farkındalıklarının ve testi yaptırmama nedenlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma Kasım 2014-Mayıs 2015 tarihleri arasında Ankara'da bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini daha önce Pap smear testi yaptırmamış ve aktif cinsel hayatı olduğunu ifade eden 35-65 yaş grubundaki 400 kadın oluşturmuştur. Evreni bilinen örneklem formülü kullanılarak minumum örneklem sayısı belirlenmiştir. Amaçlı örneklem yöntemi (kota örnekleme) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Bulgular: Araştırmamızda kadınların yaş ortalaması 43.36±7.47 olmakla birlikte, %62.5'i 35-44 yaş grubunda, %87.8'i evli, %58.5'i ilkokul mezunu, %95.5'i sağlık güvencesine sahip, %75'i ekonomik durumunu orta olarak tanımlamıştır. Kadınların %54'ünün Pap smear testini daha önce duyduğunu, %45.7'sinin bu testin serviks kanserinin erken teşhisi için yapıldığını bildiği, %32.2'sinin her yaş grubundaki kadının Pap smear testini yaptırması gerektiğini düşündüğü, %52.2'sinin jinekolojik bir hastalığı olmadığı için, %35.7'sinin jinekolojik muayeneden çekindiği için, %35.2'sinin utanma veya korku duymasından dolayı bu testi yaptırmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların %93'ünün serviks kanserini daha önce duyduğu ancak %76.8'inin serviks kanseri hakkında bilgi sahibi olmadığı, %41'inin serviks kanseri açısından kendisini risk altında görmedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the awareness and reasons about Pap smear test and cervical cancer of female patients who are not tested of Pap smear. Materials and Methods: The study was performed by reaching 400 female patient who were at the age of 35-65 and did not give any Pap smear, applying for examination in women birth clinic of an education and research hospital in Ankara. This was a cross-sectional epidemiological study. It was used sampling formula with a known universe for minumum women. Purposive sampling method (quota sampling) was used. Data were obtained using data collection forms developed by researcher and SPSS for windows 15.0 statistical program was used in analyzing obtained data. Results: The age mean of the participant women was 43.36±7.47. The results showed that 62.5% patients were between the ages of 35-44, 87.8% married, 58.5% primary school graduates, 95.5% had health insurance, 75% had middle level economic. Of the patients 54% heard on Pap smear test previously, 45.7% believe the cervical cancer was diagnosed early by Pap smear and 32.2% had to make Pap smear every women. Women did not make Pap smear because of not having any gynecologic diseases (52.2%) and perceived feelings as embarrassment (35.7%), fear (35.2%) from gynecologic examination. Among the subjects, 93% heard on cervical cancer previously, 76.8% had not knowledge and 41% did not think under the risk about cervical cancer.