Süt çocuğunun intramüsküler enjeksiyon ağrısına ilaç dışı multimodal yaklaşım
Non-pharmacological multimodal approach of intramuscular injection pain in infants
  1. Tez No: 460391
  2. Yazar: DERYA EMRE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ALPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Süt çocuklarında intramüsküler enjeksiyon ağrısının yönetiminde ilaç dışı multimodal yaklaşımın etkinliğinin saptanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Prematür doğan, doğumsal kalp hastalığı olan yada her iki durumu birarada barındıran ve profilaktik palivizumab uygulanan süt çocukları çapraz düzende 5 farklı enjeksiyon yöntemi için randomize edildi. Rutin yöntemin yanı sıra, tüm süt çocuklarına ayrıca yalnız başına annesinin tutması, tutmayla birlikte emme veya manuel bası ya da her ikisinin birden olduğu 4 farklı ağrı azaltıcı yöntem uygulandı. Her ağrı azaltıcı yöntem ikisi yöntemlerden haberi olmayan toplam 3 gözlemci tarafından ve Modified Behavioural Pain Scale (MBPS), Neonatal Infant Pain Scale (NIPS), and Face Legs Activity Cry Consolability Scale (FLACC) ölçekleri kullanılarak değerlendirildi. Çalışma grubunu oluşturan süt çocukları prematür doğanlar, doğumsal kalp hastalığı olanlar ve her ikisi birden olanlar şeklinde üç alt gruba ayrılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubu ortalama yaşı 6.9±4.3 ay (1-20 ay arası) 123 süt çocuğu (70 kız, 53 erkek) oluşturdu. Her 3 ölçek içinde gözlemciler arasında iyi bir uyum vardı. Tüm çalışma grubunun karşılaştırmasında emme, manüel basınç ve anne kucağı aynı anda uygulandığı multimodal yaklaşımın diğer yöntemlerden biri yada ikisinin kullanıldığı duruma göre anlamlı olarak ağrıyı daha çok azaltmaktadır. Bu anlamlılık alt gruplarda da saptanmıştır Sonuçlar: Süt çocuklarının intramüsküler enjeksiyon ağrısını azaltmak için ilaç dışı multimodal yaklaşım etkilidir ve önerilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effectiveness of non-pharmacological multimodal approaches to pain management in infants undergoing intramuscular injections. Materials and Methods: The infants with premature birth, with congenital heart disease, and with both receiving prophylactic palivizumab was randomly assigned to crossover five injection methods. In addition to routine care, all infants received 4 kinds of pain-relieving interventions including: holding by mother alone, breastfeeding and/or manuel pressure combined with holding. All interventions evaluated for pain scores by 3 observers, 2 of them were unaware of treatment allocation, using the Modified Behavioural Pain Scale (MBPS), Neonatal Infant Pain Scale (NIPS), and Face Legs Activity Cry Consolability Scale (FLACC). All infants in the study group were divided for comparison into 3 subgroups: infants with premature birth, with congenital heart disease and with both. Results: The study group consisted of 123 infants (70 girls, 53 boys,; mean age 6.9±4.3 months, range 1-20 months). A good interobserver agreement was found for 3 scales. The overall results of this study showed that multimodal intervention combining breastfeeding, manual pressure, and holding by mother reduced pain scores most significantly compared with both single or dual intervention approaches. This trend was also found in all subgroups. Conclusions: Non-pharmacological multimodal management of intramuscular pain management in infant is recommented.