Konutların çevre özellikleri yönünden analizi.'Adana İli uygulaması'
The Analysis of the hauses from environmental aspects 'Application to Adana'
- Tez No: 46045
 - Danışmanlar: PROF.DR. SÜHER ESAD
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Yerleşim bölgesindeki iklim koşulları mimarlık etkin liklerine sekil veren en önemli çevre etkenlerinden biri dir, özellikle iklim ağırlıklı bölgelerde.“îklim”çevre nin en önde gelen belirleyici unsurudur. insanların yaşadıkları bölgenin iklim koşullarına, sosyal yaşantılarına, kültürel ve ekonomik verilerine uy gun çevreler sağlamak mimarın görevi olduğuna göre. yapı ların planlanması ve biçimlendirilmesi bu etkenlerin ışı ğında gerçekleştirilmelidir. ülkemizde, geleneksel çevrelerde bunun başarıyla uy gulandığı görülüyor. Ne var ki, bilim ve teknolojideki bü yük gelişmelere ragmen bunun günümüz mimarlık uygulamala rında basarı lamadıgı görülmektedir. Bu düşünceler ile bu tez çalışmasının amacı,“Konut ların Çevre özellikleri Yönünden Analizi”olarak saptan mıştır. Girişte, geleneksel ve günümüz yapılarında çevre özelliklerinin değerlendirmeleri yapılarak çalışmanın ama cı ortaya konmaktadır, iklim ağırlıklı bir bölge olan Ada na ili, çalışma alanı olarak seçilerek tezin kapsamı be lirlenmiştir. Birinci bölüm, genel tanıtım bölümüdür. Bu bölümde çevre kavramı genel olarak tanımlanarak, insan ve çevre arasındaki etkileşimler tanıtılmıştır. Konutların analizi ne yönelik olarak» insanın; boyutsal özellikleri, eylemle ri, gereksinmeleri ve davranışları incelenmiştir. Çevre etkenleri doğal ve sosyo-ekonomik koşullar olarak analiz edilmiştir.îkinci bölümde analiz çalışmalarını yönlendiren un surlar tanıtılmıştır. Çevre etkenlerinin en önemli unsuru olan iklim verileri, iklim-insan ilişkisi, meteorolojik verilerin mimaride kullanımı hakkında ayrıntılı araştırma yapılmıştır. Farklı iklim bölgelerinde farklı bina biçim leri incelendikten sonra, geleneksel Türk evinin biçimle nişinde iklim etkisi incelenmiştir. üçüncü bölüm, uygulama çalışmasının yapıldığı bölüm dür. Uygulama alanı olan Adana' nın tarihi ve mimari geli şimi tanıtılmıştır. Geleneksel ve günümüz konut bölgele rinden veri toplanarak çeşitli karşılaştırmalar yapılmış tır. Adana'ya ilişkin iklimsel veriler grafikler ile de ğerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, toplanan verilerin yorumu yapıla rak, aynı özelliği taşıyan çevrelerde tasarıma yön verecek bazı kriterler önerilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF THE HOUSES FROM ENVIRONMENTAL ASPECTS ^,“APPLICATION TO ADANA”SUMMARY Climatic conditions in a residential area are one of the most important environmental factors shaping the ar chitectural activities. This factor is the most decisive environmental factor in climate - sensitive areas espe cially. Because it is the task of architect to supply envi ronments proper to the climatic conditions, social experi ences, cultural and economical conditions of the region, the planning and shaping of buildings should be accom plished under the light of these factors. This is accomplished succesfully in traditional pla ces in our country. However, despite the huge scientific and technological developments» that success seems not to be achieved in today's buildings. With these thoughts, the objective of this thesis is determined as“The Analysis of The Houses From Environ mental Aspects”. In the introduction, the purpose of the study is put forward by assessing the environmental features of tradi tional and today's buildings. As a climate - sensitive region Adana province is selected as the area of research, and it constitutes the content of the thesis. First chapter is general presentation chapter. In this chapter, the notion of environment is defined gen erally, and the interaction between man and environment is presented. From the view of house analysis, the dimen sional features, activities, needs and behaviours of man are investigated. The environmental effects are analysed as natural and socio-economic conditions. VIIIn second chapter, the elements that orient the study of analysis have been presented. On the use of the most important factors among the environmental ones in archi tecture, climate datas, climate-human relationship, mete- orologikal datas, a detailed investigation has been accom plished. After examining the different building shapings in different climate region the influence of climate in the shaping of traditional Turkish house has been investi gated. The third chapter, is the chapter that the study of application is done. Historical and architectural devel opment of Adana is presented. By collecting data in tradi tional and modern house districts various comparisons are made. Climatic data relating to Adana is assessed by graphs. In the fourth chapter, the collected data is inter preted and some criteria which give a direction to designs in similar regions, are suggested. VIII