Süleymaniye bölgesinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 46044
  2. Yazar: DUYGU SARUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLGİ YÜCE AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı geleneksel Türk konut mimarisi bütünü içinde örnekleriyle bir yer sahibi olan Süleymaniye Bölgesinin ve bölgede yer alan özellikle sivil mimarlık örnekleri ve bunun yanında anıtsal mimarlık örnekleriniincelemek, genel anket ve analizler doğrultusunda bölgenin yaşatılabilmesi ve topluma kazandırılabilmesi için çözümler aramak, bölgede yapılan detaylı çalışmalarla ve çıkan sonuçlarla Süleymaniye Bölgesinin korunması ve yaşatılması hedef alınarak belirli uygulamalara kapı aralayabilmektir. Süleymaniye Bölgesinde yapılan anket ve analizler sonucunda bölge için demografik, sosyal, fiziksel, kültürel ve ekonomik açılardan belirli verilere ulaşılmaya çalışılmış, sentezlere varılmıştır. Yapılan bu araştırmalar ve incelemeler sonucunda ise bölgenin yıpranması ve yok olmasını durdurabilmek, hala bütünlüğünü koruyabilen ada gruplarını yaşatabilmek, çeşitli fonksiyonlarla bölgeyi iyileştirebilmek için çözümler önerilmiştir. Bu görüş doğrultusunda düşünülerek hazırlanan 4 bölüm ve sonuç kısmı olarak tez ele alınmıştır. 1.Bölüm:lstanbuF un en önemli tarihi merkezi olan yarımadanın İstanbul kentinin tarihi açısından önemi, oluşumu ve geçirdiği dönemler ve bu önemli merkezin içinde yer alan Süleymaniye Bölgesinin konumu, bölgeye kazandırdığı özellikler. Bölgede yer alan tüm anıtsal ve sivil mimarlık örneklerinin kronolojik sıra ile ele alınması ve bölgeye katkıları.2Bölüm:SüIeymaniye Bölgesi içinde tespit edilen inceleme alanının taşıdığı özellikler ve bölgenin mevcut durumunun ve özelliklerinin tespiti için yapılmış olan anket ve analizler. 3Bölüm:Süleymaniye Bölgesinde tespit edilen ahşap ve kagir sivil mimarlık örneklerinin yoğun olduğu inceleme alanlarında yer alan konutların tespit fişlerinin, binaların yapısal özelliklerinin ve tipolojilerinin hazırlanması 4.Bölüm:Süleymaniye Bölgesinin bugünkü durumunun, bölgeyi tehdit eden unsurların tespiti ve bunların analiz edilmesi. SONUÇ:Mevcut dokunun ıslahı ve korunması düşüncesi doğrultusunda şehrin dinamik gelişimine uyumlu bir uygulamayı sağlamak için hedeflerin belirlenmesi ve önerilerin sunulması.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the thesis is to examine the historical background of Süleymaniye Region and explane its traditional Turkish houses and the problems of the historical environments. In this study the historical buildings within the Süleymaniye region and the civilion and the monumental architectural buildings were searched; the results are introduced to keep the region alive and to open it public by using the existing researces and inquiries and also it is aimed to start some applications for these purposes. The proposals are made to protect the whole region and to keep the buildings up by the aid of the researches and studies made for this region. The thesis is composed of four chapters and a conclusion chapter. The first chapter: Importance of the location of the city of İstanbul from the historical aspect, and Süleymaniye Region within this center are shown. All the civilion and monumental architectural buildings are observated in chronological order. The second chapter: Characteristics of the focused zone within the Süleymaniye Region, the researches and inquiries made for the region to reflect the current situation and characteristics of the region are introduced. The third chapter: The civilion architectural houses in Süleymaniye Region were researched and done all of analysises about them. The same characteristics about the plans and fronts and the other specific elements of the houses were described. The fourth chapter: In today's world according to the situation of Süleymaniye Region, observation analysises of the facts that threaten the region. The interior historical area of Süleymaniye was frontiered and the civilion historical houses were defined. The condition of the researched area and the problems of it were discribed.Conclosion: The last chapter including the conclusion of the investigation. The proposals was explaned and determined for the maintenance about the civilion and monumental buildings in the Süleymaniye Region. The proposal projects of the the street scale was drawn.