Korunması gerekli ahşap konstrüksiyonlu yapıların yenilenmesi
Revewal of the wooden construction that should be protected
  1. Tez No: 46048
  2. Yazar: DİLEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Geleneksel ahşap konstrûksiyonlu yapılanınız çoğunlukla uygulandığı gibi önce yıkılmakla, ardından betonarme sistemde inşa edilip, cephesi ahşap kaplanmaktadır. Oysa çağdaş malzeme ve teknolojiden de faydalanarak, bu yapıların ahşap konstrüksiyonla beraber yenilenmesi ve sağlıkhlaştınlması mümkündür.“Korunması Gerekli Ahşap Konstrûksiyonlu Yapıların Yenilenmesi”adım taşıyan bu çalışmada yıkmadan yenileme, yapılmış uygulamalarla saMmulmuştur. 1. Bölümde geleneksel ahşap yapı konstrüksiyonu hakkında genel bilgiler verilmiştir. Anadolu'da yaygın bir şekilde uygulanmış olan ahşap iskeletli yapılar ayrıntılı olarak ve örnekler verilerek incelenmiş, ülkemizde yapıda kullanılan ağaç türleri ve yapıda kullanıldığı yerler ele alındıktan sonra, ahşap konstrûksiyonlu yapıların tahrip olmasına yol açan etkenler açıklanmıştır. 2. Bölümde, ahşap konstrûksiyonlu yapıların yıkmadan yenilenme imkanları ve karşılaşılan sorunların çözüm yollan mcelenmiştir. Yapıda kullanılmış ahşap malzemeyi tahrip eden etkenlerin saptanıp, giderilmesi yollan ele alınmış, tahrip olmuş ahşap malzemenin sağlamlaşünlarak korunmasının yöntemleri incelenmiştir. Yapıda tekrar kullanılmayacak derecede tahrip olmuş ahşaplar yenileme sırasında yenileriyle değiştirilir. Bu durumda yeni ahşap malzemenin tahrip edici etkenlere karşı korunmuş olması gerekmektedir. Ahşap koruma ile ilgili genel kurallar, koruyucu çeşitleri ve koruyucu maddelerin uygulama yöntemleri incelenmiştir. Aynca yeni fonksiyonlar verilerek yaşatılan ve korunan bu yapıların elektrik - sıhhi tesisat, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin yenilenmesi veya mevcut değilse temin edilmesi gerekir, öncelikle 1. grup korunması gerekli kültür varlıklarımızda karşılaşılan sorunlar ve çözümleri de bu bölümde ele alınmıştır. 3. Bölümde ise, ahşap konstrüksiyonu korunarak yenilenmiş yapılara 10 örnek verilmiş ve yenileme çalışmaları anlatılmıştır
Özet (Çeviri)
ENGLISH SUMMARY Our traditional wooden buildings are first demolished then reconstructed in reinforced concrete and then their external walls are covered with wood. But thanks to the contemporary construction systems and technology these construction could be renewed and strenghten with just a wooden construction. In this study named“Renewal of the Wooden Construction that should be protected”the renewal without demolishing is considered and examples of such technology are being given. In the 1st Part of the Study there are general notions related to wooden constructions. The Anatolian constructions built on a wooden frame have been examined in detail, various examples have been given, the different kind of wood used in our country have been examined as well as the places used for such constructions and the reasons that cause the deterioration of such buildings have been analyzed. In the 2nd Part the possibilities to reconstruct the wooden constructions without demolishing them have been examined as well as the solutions requested to resolve the problems which have to be laced in such a work. The reasons that cause the destruction of this kind of material have been analyzed and the ways to protect them from such deterioration and to reinforce them have been studied. The materials that are too old to be used again during the repair works are replaced with new ones. And in this case the new material must have been previously protected from the deteriorating agents. The general principles concerning the protection of wooden construction, the different types of protection and the methods used to apply them have all been studied in detail. Besides, these buildings which receive new functions, are brought to life again and protected have also electric sanitary, heating and aeration installations to be renewed or if there aren't any, new ones must be installed. The problems met during the restauration of the 1st Group of Cultural Works to be Protected and the solutions to be brought to such problems. In the 3rd Part we can see 10 examples of wooden constructions that have been renewed conserving their old wooden frame with all the explanations related to the works that have been done on them.