İslam Hukukunda sevm-i şira ile kabz edilen malların hükmü
The rules and regulations about the goods which are obtained by 'sevm-i shira'
- Tez No: 460480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma satın alma niyetiyle bir malı alıp kontrol eden kişinin kabz ettiği bu maldaki tazmin sorumluluğunu ele almaktadır.Mukaddime bölümünde araştırmanın konusu, ehemmiyeti, konu seçiminin sebebi, konunun sınırları, bu konuda daha önce yapılan çalışmalar, konunun proje, plan ve tanıtım bölümünü ihtiva etmektedir. Girişte çalışma ile alakalı kullanılan lafız ve önemli ıstılahları ele aldım Birinci bölümde; kabz kavramı, tesir çeşit ve manası ile ilgilidir. İkinci bölümde; pazarlıklı satışın tanımı, hikmeti ve konuyla ilgili âlimlerin görüşleri ile ilgilidir. Üçüncü bölümde; pazarlığı yapılan malın kabzedilmesiyle telef ve helak olma durumunda kabzın tazminin esası olması nedeniyle tazmin hükümleri ile ilgilidir. Sonuç bölümünde ise ulaşılan sonuçları zikrettim Pazarlığı yapılan malın kabzedilmesinin dinen caiz olması, müşterinin yanında helak olması durumunda kıymetinin tazmin edilmesi ve müşterinin helak etmesi durumunda ödemesinin tazmin edilmesi bu sonuçlardandır. Anahtar Kelime; Kabz, Sevm-i Şirâ, Tazmin, Sevm-i Nazar, Helâk.
Özet (Çeviri)
This research deals with the concept of the negotiated purchase price for any negotiable goods and its provisions. The introduction of the research included a statement of the subject of the study and its importance and the reason for choosing this subject , in addition to , the research methodology and plan. The previous studies that have been subjected to this subject has been mentioned in addition to , a preliminary chapter in which the mast important terms and words used in the study. This research contained three sections : -The first part relates to the concept of negotiating the purchase price and its types and effects. -The second part presents the concept of negotiation on the purchase price and its judgement and opinion of jurists. -The third part relates to the terms negotiation of the purchase price in terms of collateral , in case of damage or loss of sales , because the agreement is the basis of the guarantee. Finally , the conclusion of the research which mentioned the results reached , and the most important of these results is that the negotiation of the purchase price of any traded goods is a permissible sale and the value , if it is destroyed at the buyer and guaranteed the price if consumed by the buyer. I ask Allah almighty to reconcile.