Çorum ili halk inançları ve halk hekimliği
Public beliefs and folk medicine of Çorum
  1. Tez No: 460542
  2. Yazar: SÜMEYRA TOZLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Halk inançları, toplumun genel olarak kabul ettiği din dışında halk arasında yaygın olarak görülen, değer verilen sonraki nesle aktarılan inanışlardır. Halk inançları değişmez kuralları olan din değildir, fakat dinle yakın temas halindedir. İnsan hayatında doğum, evlenme ve ölüm gibi çeşitli evreler bulunmaktadır. Bu evrelere“geçiş dönemleri”denilmektedir. İnsan çeşitli inanç ve uygulamalarla bu geçiş dönemine hazırlanmaktadır. Bir toplumu tanımak için o toplumun bu geçiş dönemlerinde neler yaptıklarını bilmek gerekmektedir. Kutladıkları günlerde yaptıkları uygulamalar, yas törenlerindeki uygulamalar bize o toplum hakkında bilgiler vermektedir. Çorum yöresinde merkez ilçede yoğun olarak görülmese de merkez köylerde ve ilçelerde bu geçiş dönemleriyle ilgili çeşitli inanç ve pratikler uygulanmaktadır. Evlenme, hamilelik, doğum ve sonrası, ölüm gibi pek çok konuyla ilgili inançlar ve pratikler uygulanmaktadır. Çorum yöresinde halk hekimliğinin yaygın olarak yapıldığı görülmektedir. Evde yapılan bitkisel uygulamalar, ocak tedavileri ve türbelerle ilgili çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Çorum yöresinde Hitit kültürü, eski Türk kültürü ve İslamiyet'ten sonraki kültürün iç içe geçmiş olarak uygulandığı görülmektedir. İnançlar yoğun olarak Türk-İslam Kültüründedir ancak diğer kültürlerin etkisindeki uygulamaların da devam ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Folk beliefs are beliefs that are non-religious, are accepted by the society as a whole and passes on to next generation. Folk beliefs are not a religion, which has constant rules, but it is in close contact with religion. There are various stages in human life such as birth, marriage and death. This phase is called“transition periods”. People are preparing for this transition period with various beliefs and practices. To know a society, it is necessary to know what they are doing in these transition periods. The practices they perform in the days they celebrate, the practices in the mourning ceremonies, give us information about that community. Various beliefs and practices related to these transition periods are applied in the central villages and districts, although they are not intense in the central district in Çorum region. Beliefs and practices which are related to marriage, pregnancy, birth and after, death and after, so on, are carried out. It is seen in Çorum region that folk medicine is extensively performed. There are several practices about home-made herbal cures, traditional-private treatments and tombs. It is observed that Hitit Culture, Old Turkish Culture and Post-Islam Culture are performed one inside the other. Beliefs are heavily concentrated in the Turkish-Islamic culture, but the practices under influence of other cultures are also seen to continue.