Heidegger'de fark kavramından hareketle onto-teo-loji eleştirisi
Critics of onto-theo-logy through the concept of difference
  1. Tez No: 460677
  2. Yazar: UFUK ÇIKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN GÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada geç dönem Heidegger'de metafiziğin kendisi olarak adlandırılan 'onto-teo-loji' kavramını ele aldık. Heidegger'in de bu kavramı oturttuğu çerçeve olarak 'fark' kavramını ise merkeze aldık. Erken dönem Heidegger'de fark kavramını çalışabilmek için Dasein 've' dünya ilişkisini farklı boyutları ile ele alırken, Heidegger düşüncesindeki içsel bütünlüğü sağlayabilmek için de geç dönem eserlerine yer verdik. Böylece 'fark' kavramının detaylı bir analizini yapma amacı güttük ve Heidegger'in de yaptığı gibi onto-teo-loji eleştirisini ve onun teolojik ve ontolojik dışavurumlarını fark kavramından yola çıkarak açıklamaya çalıştık. Anahtar Sözcükler; Varlık sorusu, Dasein, Dünya, Fark, Ontoteoloji
Özet (Çeviri)
In this study, I want to explain how Heidegger understands metaphysics as an ontotheology, and it's basis as a concept of 'difference'. To study this, at first I handled the relation between Dasein and World in the thought of early Heidegger, later to provide the inner connection between early and late Heidegger, I referred to the Works of late Heidegger's also. With this close reading to the concept of difference, as Heidegger did, I tried to explained the critics of metaphysics as an ontotheology and its self expressions theologicaly and ontologicaly. Key Words; The question of being, Dasein, World, Difference, Ontotheology