Ergenlerde internet bağımlılığının anne baba tutumları açısından incelenmesi
Examination of internet addiction in adolescents in relation to parental attitutes
- Tez No: 460731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnternet günümüz dünyasında hemen hemen her alanda etkisini göstermektedir. Oldukça geniş kitlelere ulaşmakta olan internet bilhassa gençler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. İnternetin günlük yaşamda mobil telefonlarda da kullanılmaya başlanmasıyla birlikte internet bağımlılığı da üst boyutlara ulaşmış durumdadır. İnternet bağımlılığı kavramı literatüre yakın tarihte girmiş bir kavram olmasına karşın dünya genelinde ciddi sorunlardan birisi olarak gösterilmektedir. İnternet bağımlılığına neden olan çok sayıda faktör söz konusu olup bunlardan birisi de anne-baba tutumudur. Yapmış olduğumuz çalışmada ergenlerdeki internet bağımlılığı anne-baba tutumları açısından incelenmiştir. Yapılan çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma süresince 9-12. sınıflarda okuyan toplam 148 öğrenci (84 kız, 64 erkek) ile görüşülmüştür. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 16.0 Paket Programı ile yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler neticesinde internet bağımlılık düzeyinin yüksek olduğu, erkek öğrencilerde internet bağımlılığının kız öğrencilere göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışma neticesinde aynı zamanda internet bağımlılığı ile anne-baba tutumu arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Internet shows its impact in almost every area in today's world. The internet that reach to populations widely, particularly used by adolescents. With the beginning of the use of the internet on mobile phones in daily life, internet addiction has reached maximum size. However the internet addiction concept recently entered the literature, it is now among the most serious problems worldwide. There are lots of factors that cause internet addiction, and parent's attitudes are among these factors. In this study the relationship between parent's attitudes and internet addiction in teenagers were examined. Questionnaire was used for data collection in this study. During the study period a total of 148 students (84 girls, 64 boys) were interviewed. The analyses of the data obtained from the study were conducted by SPSS 16.0 Package Program. As a result of the statistical analyses it has found that the internet addiction level was high, internet addiction level of the boys was significantly higher than the girls. In addition it has also found that there is not significant relationship between internet addiction and parent's attitudes.